Ethereum Kurucusu Rekabeti Değerlendirdi: “Hepsi Pazarlama”

Joe Lubin Ethereum ve rakiplerinin geliştirmelere yaklaşımını eleştirdi.
21:00
7 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ve ConsenSys kurucularından Joe Lubin bir podcast’e konuk oldu ve Tom Shaughnessy ile kripto para projelerini değerlendirdi.

İçerik Rehberi

Ethereum En İyisi

Ethereum’un büyüme sancıları çektiğini ifade eden Lubin, Ethereum 1.0’ın sadece başlangıç noktası olduğunu, bu yüzden geliştiricilerin Ethereum’un ilk halinin ölçeklendirilemeyecek olduğunu bildiğini belirtti:

Büyüme sancıları oldukça önemlidir ve harikadır. Eğer büyürken sıkıntılar çekmezsek bir ekosistem olarak yavaş ilerlemiş sayılırız… Tabii ki Ethereum’a dair geliştirilecek çok şey var ve birçok insan Ethereum’u her yönden geliştirmek için sıkı çalışıyor.

Lubin sözü Bitcoin’e getirdi:

Bitcoin de geliştirilmek üzere yola çıktı. Bitcoin’in yavaş gelişim göstermesi anlaşılabilir, eğer bütün dünyayı değiştirecek merkezsiz bir para sistemi geliştiriyorsanız acele etmezsiniz. Her şeyi dikkatli ve sık dokuyarak yapmak gerekir.

Blockchain olgunlaşma sürecinde açık kodlu geliştirmelere kucak açan ve yüzlerce fırsatı ortaya çıkaran bir hal aldı. Projeler farklı alanlardan insanları yan yana getirdi fakat Lubin’e göre Blockchain’ler arası rekabet söz konusu ve rekabet iyiye doğru gitmenin bir yolu:

Ekosistemde herhangi güzel bir olay yaşandığında bütün projelere moral veriyor… Ethereum’la rekabet eden projeleri ele alırsak daha çok pazarlamaya odaklı rekabet ediyorlar. Tron ve EOS’u aynı kefeye koyabiliriz, ikisi de bir şeyi başarana kadar o şeyi başarmış gibi görünerek işlerini yönetiyor. Bu yaklaşımın bizi nereye götüreceğini göreceğiz… Bence gelişime açık olması, iletişimi ve teknik ekipleri açısından Ethereum en iyisi ve gelecekte daha büyük bir ekosistem olma yolunda ilerliyor.

Lubin rekabetin hat safhada olmasına rağmen etkinliklerde diğer projelerde çalışan insanlara rastladıklarında dostça karşılandıklarını da sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar