reklamı kapat

Ethereum Kurucusu Constantinople Hakkındaki Endişelere Yanıt Verdi

Ethereum geliştiricileri Vitalik Buterin ve Jeff Coleman Create2'nun güvenlik açığı yaratmayacağını ifade etti.
20:05
16 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin yaklaşan Constantinople güncellemesiyle birlikte gelecek olan yeni akıllı sözleşme özelliğinin, ağ güvenliğini kötü etkileyeceği iddialarına yanıt verdi.

Akıllı Sözleşmeler

Tartışılan özellik Create2, yeni Ethereum geliştirme teklifiyle birlikte gelecek. Create2 Blockchain üzerinde var olmayan sözleşmelerle etkileşime girilmesini sağlamak gayesiyle geliştiriliyor.

Birkaç Ethereum geliştiricisi Create2’nun ağı bazı yönlerden zayıflatacağını öne sürdü. Akıllı sözleşmelerin ağa eklendikten sonra adreslerinin değiştirilmesinin sorun yaratacağı iddia edildi. Bir geliştirici akıllı sözleşmelerin kendi kendini yok etme özelliği olanlarının tehlike yaratabileceğini ifade etti.

Create2 hakkında yapılan yorumlara geliştirici Jeff Coleman genel kanının aksine Create2’nun sadece byte kodunun değiştirilebileceği yanıtını verdi. Adreslerin init kodunda saklandığını ifade eden Coleman init kodların da sürekli denetime tabi tutulduğunu sözlerine ekledi. Create2’nun Create1’a göre daha güvenli olduğunun altını çizdi.

Ethereum’un Geleceği

Coleman’ın ardından Vitalik Buterin Create2’nun Ethereum’un geleceğindeki konumunu yorumladı. Buterin Create2’ya geçilerek geleceğe yönelik hareket ettiklerini belirtti. Böylece gelecekte akıllı sözleşmelerin kendini yok etme özelliğinin koda dahil edilip edilmeyeceğine karar verebileceklerini dile getirdi. Bu gelişmeleri tamamlamak için oldukça uzun bir süreye sahip olduklarını belirten Buterin, Ethereum 2.0 güncellemesi için yeni değişikliklerin yapılabileceğini ekledi. Ethereum 2.0 hakkındaki “Ethereum 2.0 Nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Geliştiriciler Create2 haricinde ASIC madencilerinin gücünü azaltabilecek algoritma ProgPoW’u da tartıştı. ProgPoW’u test edebilecek bağımsız bir şirket buldukları not düşüldü. Ethereum en nihayetinde PoS konsensüsüne geçebilmek adına temkinli adımlar atmaya devam ediyor. Geliştiriciler ProgPoW’un devreye sokulması için verilen tarihi geçtiğimiz haftalarda erteledi. ProgPoW için yapılan Ethereum topluluğu arasındaki oylamada ProgPoW’un ağa eklenmesi sonucu çıkmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.