reklamı kapat

Ethereum İşlem Ücretlerinden Rekor: Fiyat Sıkışacak Mı?

Ethereum'un 300 dolar üstüne olan fiyat yükselişi yakında bitebilir.
09:26
26 Temmuz 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum ağında sular hala tam anlamıyla durulmadı. Merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarının çok popüler olması aslında sanıldığı gibi ETH yatırımcıları için iyi bir gelişme gibi gözükmüyor. Şu an için Ethereum ağındaki ERC-20 tabanlı kripto para projelerinin toplam değeri, ETH’nin toplam değerinin üstüne çıktı ve ağda ciddi bir tıkanma yaşanıyor.

ETH İşlem Ücretleri %1.768 Arttı

DeFi uygulamalarına ait işlemlerin ağı tıkaması, işlem ücretlerinde de rekor bir artış yaşanmasına yol açtı. 2020 yılının başından beri ETH işlem ücretlerinin yaklaşık olarak %1.768 arttığı görülüyor. Yılın ilk gününde 0,076 ortalamaya sahip olan işlem ücretlerinin 0,6676 dolara kadar yükselmesi, topluluğu da alarma geçirdi.

Bu seviye 2018 yılının Ağustos ayından beri görülmemişti. Ethereum fiyatının 2018 yılında 1.400 dolar üstüne çıktığı düşünülecek olursa o tarihlerde işlem ücretinin bu kadar yükselmesi oldukça olağan gözüküyor. Riskli olan durum ise yüksek işlem ücretlerinin ağdaki işlemlerde gecikmeye sebep olması ve bunun olası yükselişleri engellemesi olarak bilinmekte.

ETH/USD işlem çifti dün 300 dolar seviyesindeki direnci kırmayı başardı ve önemli bir yükseliş kanalı yakaladı. Buna rağmen eğer DeFi yüzünden ağın tıkanıklığı artar ve işlem ücretleri yükselmeye devam ederse, boğa gelmeden bitebilir.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de bu sorun hakkında açıklamalarda bulunmuş ve yeni bir hard fork teklifinde bulunmuştu. Bu teklif henüz kabul edilmese de ETH 2.0’nin de bu sorunu çözebileceği tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.