reklamı kapat

Ethereum Hard Fork’larında Değişikliğe Gidecek Mi?

Ethereum geliştiricileri hard fork'lar arasındaki zamanı kısaltmak konusunda değerlendirme yaptı.
08:00
14 Nisan 2019

Ethereum (ETH) geliştiricileri daha sık ve küçük çapta hard fork yaparak Ethereum ağını geliştirme teklifini değerlendirdi.

Ethereum Hard Fork’ları

12 Nisan’da düzenlenen geliştirici toplantısında toplantının moderatörü Tim Beiko ağ güncellemeleri arasındaki zamanı gündeme getirdi. Tartışma sırasında daha önce Alexey Akhunov tarafından teklif edilen kısa aralıklı güncelleme modelinden bahsedildi.

Geliştiricilerden “3 ayda bir hard fork” modelini değerlendirmeleri istendi. Soruyu yanıtlayan ilk 3 geliştirici olumlu yaklaşmadı. Ethereum geliştiricilerinden Joseph Delong 3 aylık sürenin çok kısa olduğunu belirtti. Bir başka geliştirici 6 ayda bile zor yetişen hard fork’ların bazı şeyler otomatik hale getirilmezse daha kısa sürede yetişmeyeceğini öne sürdü.

Bazı argümanlar da kısa aralıklı hard fork’ları destekliyordu. Böyle bir hamlenin hem hız kazandıracağı hem de sorunların birer birer izole edilerek çözülebilir hale getireceği savunuldu. Ek olarak bir hard fork’un test aşaması çok daha kolay hale gelebilir çünkü hard fork az sayıda değişilik teklifi içerecektir. Yine de mevcut yöntemde büyük hard fork’ların güvenlik kontrolleri için daha çok zaman tanıdığı ifade edildi. Ayrıca küçük hard fork’lar yetişmezse bir sonraki hard fork çok fazla ertelenerek aksamalara yol açabilir.

Ethereum merkezsiz uygulama kullanıcı sayıları bakımından DApp.com verilerine göre Tron’un (TRX) arkasında kalmış görünüyor. Ethereum merkezsiz uygulama kullanıcıları giderek azalıyor. Diğer yandan Cardano (ADA) kurucusu Ethereum’u ve EOS’u geliştirmelere yaklaşımlarını eleştirmişti. Ethereum 2.0 geliştirmesi hakkında bilgilere bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun