X


Ethereum Haberi, Bitcoin’e Yaradı: BTC Rekora Koşuyor

Ethereum'un haberi nasıl oldu da Bitcoin'e yaradı?
13:45
5 Kasım 2020

4 Kasım tarihinde açıklanan Ethereum 2.0 gelişmesi, kripto para piyasasını bir anda hareketlendirdi. Özellikle ETH/USD işlem çifti bir anda %6’lık yükseliş elde etti ve birçok yatırımcı altcoin sezonunun başlayacağını düşünmeye başladı. Ancak beklenmeyen bir şey oldu ve ETH ile diğer altcoinler yerine direkt olarak lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hareketlendi.

BTC fiyatının 4 Kasım tarihinde yeniden 14.000 dolar direncini kırdığı, bununla da yetinmeyip 14.500 dolara kadar yükseldiği görüldü. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 14.500 dolar seviyesinden işlem gören BTC/USD işlem çifti bugün akşama kadar 15.000 doları görecek gibi gözüküyor. Bitcoin fiyatının 15.000 dolar seviyesinin üstüne çıkması ise kesinlikle 20.000 doların kapılarını aralayabilir.

Bitcoin 20.000 Dolara Koşuyor

Aslında Bitcoin fiyatını Ekim ayında harekete geçen asıl sebep çok daha farklı olmuştu. İlk olarak kurumsal yatırımcıların BTC’ye aktardığı para, bunun devamında ise PayPal cephesinden gelen olumlu haber, her şeyi bir anda değiştirdi. BTC 10.000 dolar seviyesinin altına inmemek için direnirken bir anda yeni rekor söylentileri ile anılmaya başlandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Lider kripto para biriminin Ethereum 2.0 haberi ile daha çok yükselişe geçmesi ise aslında farklı bir sebebe dayanıyor olabilir. ABD seçimleri ile ilgili belirsizliğin bir nebze de olsa sona yaklaşması, BTC fiyatını tetikleyen temel sebep oldu.  Özellikle Joe Biden’ın kazanmaya çok yaklaşması, Bitcoin fiyatının yükselişinde önemli bir etken oldu.

eth bitcoin

Bitcoin fiyatının yükselmesinin Joe Biden ile olan ilişkisi ise Koronavirüs teşvik ödemeleri olarak biliniyor. Buna ek olarak Biden’ın ekonomi yerine dış politikaya önem vereceği ve ABD dolarının bu şekilde güç kaybedeceği de belirtilmekte. Sebep ne olursa olsun ETH’nin yükselmesi gereken bir anda BTC fiyatında rekor bir artış görüldü ve FOMO bir süre daha devam edecek.

2017 yılındakine benzer bir süreç başlarsa, Bitcoin’in rekorundan birkaç ay sonra altcoin’lerin hareket geçtiğine tanıklık edebiliriz. Tabii ki bunların arasında ilk harekete geçecek olanlardan birisinin ise Ethereum olduğu biliniyor. Ethereum 2.0, 1 Aralık tarihinde başarılı bir şekilde yayınlanırsa her şey değişebilir ve önemli bir altcoin rallisi kendini gösterebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar