Ethereum (ETH) Kurucusu Bu Projeyi Önce Eleştirdi Sonra Övdü!

Özet

  • Vitalik Buterin Tezos’u önce eleştirdi sonra övdü.
20:00
31 Ekim 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin Twitter üzerinden yaptığı son paylaşımda, daha önce eleştirdiği rakip Blockchain projesi Tezos’a iyi dileklerde bulundu. Rus-Kanadalı programcı Tezos’un teknolojisini “iyi düşünülmüş” bir teknoloji olarak övdü. Ancak odaklandığı asıl noktanın yönetişim felsefi olduğunu belirtti.

Buterin’den Tezos’a Övgü

2018 yılında  matematikçi Arthur Breitman tarafından piyasaya sürülen Tezos, “kendi kendini değiştiren” bir proof-of-work Blockchain’idir. Tezos 2017 yılındaki ICO’su oldukça yüksek miktarda fon toplamıştı.

Öte yandan Tezos’un on-chain yönetişimi, yeni değişikliklerin hard fork olmadan uygulanmasına izin veriyor. Bu da yönetişimi off-chain olarak gerçekleştiren Ethereum’dan (ETH) Tezos’un farkı olarak karşımıza çıkıyor. Ethereum’da iyileştirme protokollerinin yani kısaca EIP’lerin koda çevrilmeden önce topluluk tarafından sosyal düzeyde gözden geçirilmesi gerekiyor.

2017’de Buterin, Tezos’un bahsi geçen farklılığını sert bir şekilde eleştirmiş ve “Tezos, protokol dışı yönetişim ihtiyacını ortadan kaldırmak gibi resmi bir hedefe sahiptir. Şahsen bu duruma katılmıyorum.” sözlerini kullanmıştı.

Zombi Zincir

“Ethereum katili” olarak adlandırılan Tezos, yakında çıkacak Ethereum 2.0‘ın en büyük meydan okuyucularından biri olmaya devam ediyor. Bununla birlikte eleştirmenler sürekli olarak Tezos‘u “zombi zincir” olduğu için eleştiriyor çünkü işlemlerinin büyük çoğunluğu sıfır değere sahipken, iş hacminin çoğu baking için kullanılıyor.

Bunlara ek olarak XTZ’nin Temmuz ortasından bu yana ETH‘ye karşı yüzde 65’in üzerinde düşüş yaşadığını belirtmekte de fayda var.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI