X


Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı Vitalik, Elon Musk’ın “DOGE Planını” Yorumladı

Elon Musk'ın DOGE planları gerçekçi mi?
15:59
24 Mayıs 2021

Kripto para piyasasını son dönemde kasıp kavuran ikilinin, Dogecoin (DOGE) fanatiği Elon Musk ve Musk’a büyük bir darbe vuran Vitalik Buterin olduğu söylenebilir.

Vitalik Buterin ve Elon Musk Kavgası Sürüyor

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, DOGE benzeri kripto para projesi SHIB’in, kendisine gönderilen kısmını birkaç işlemde satıp piyasada büyük bir paniğe sebep olmuştu. Aynı akşamın devamında Elon Musk da Bitcoin’in enerji tüketimi hakkında bir açıklama yaparak kripto para piyasasını kana buladı ve ETH’ye darbe indirdi.

Vitalik Buterin ve Elon Musk’ın birbiri ardına attığı hamleler, kripto para sektöründe bir atışma olarak yorumlandı. İki isim de buna dair açıklamalarda bulunmasa da Vitalik Buterin konu hakkında ek bir açıklama yaparak durumu değiştirdi. Buterin, Elon Musk’ın DOGE ağının temelini değiştirmeye yönelik önerilerini yorumladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Elon Musk, İstediğini Başarabilecek mi?

Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin kullanılan madencilik modeli nedeniyle verimsiz ve sürdürülemez olduğunu vurgulamıştı. Bunun üzerine DOGE’un da benzer modele sahip olduğu eleştirisine yanıt veren Musk, DOGE geliştiricileri ile görüştüğünü ve işlem modelinin değiştirilebileceğini vurgulamıştı.

Buterin, Elon Musk’ın yukarıdaki gönderisine atıfta bulunarak hazırladığı blog gönderisinde, durumun sanıldığı kadar kolay olmadığını vurguladı. Buterin, ölçeklenmenin sanıldığı kadar kolay olmadığını ve bunun için farklı konularda fedakarlık yapılması gerektiğinbelirtti.

Buterin’den DOGE Açıklaması

Ethereum’un bu sorunu ETH 2.0 ile çözmeyi amaçladığını ifade eden Buterin, açıklamasının devamında ise kullanıcıların sayısının arttırılmasının ve ağ düğümü çalıştıranların sayısında da benzer adımlar atılmasının ölçeklenmeyi arttırabileceğini vurguladı. Tabii ki bunu yapmak için bant genişliği, depolama alanı ve işlemci gücü gibi faktörler göz önüne alınmalı ve kullanıcılar bunları karşılayabilecek güçte olmalı.

Buterin aslında blog gönderisi ile Elon Musk’ın her şeyi 10 veya 100 kat arttırma hayalinin pek de gerçekçi olmadığını ifade etti. İlerleyen yıllarda gelişen teknoloji ile bu durum mümkün hale gelecek olsa da şu an için Elon Musk’ın ifadeleri tamamen safsatadan ibaret olabilir. DeFi ekosistemine ev sahipliği yapan ve yeni dünyanın interneti olarak görülen Ethereum’un kurucu ortağı Buterin’in bu açıklamaları, Elon Musk’ın bu konuda ne kadar az bilgiye sahip olduğunu da göstermekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar