X


Ethereum (ETH) Balinaları Önemli Bir Sinyal Veriyor: ETH İçin Risk Arttı mı?

ETH cüzdanlarının sayısında ciddi artış var.
21:04
10 Ocak 2021

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), ciddi bir yükseliş rallisinden sonra tüm zamanların rekor seviyesinde takıldı. ETH fiyatının gün içerisinde 1.340 dolara kadar çıktığı ancak burada takıldığı görüldü. ETH/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.295 dolardan işlem görüyor ve 1.340 dolar seviyesinden gelen red, fiyatın %2 düşüş yaşamasına neden oldu.

Ethereum Fiyatı “Takıldı”

ETH fiyatının yaşadığı düşüşün bir diğer sebebi de lider kripto para birimi Bitcoin’in son 24 saatteki performansı oldu. BTC fiyatı son 24 saat içerisinde %3,6 düşüş yaşıyor ve 40.500 dolardan 39.100 dolara kadar geriledi. Birçok altcoin fiyatı son 24 saati yükseliş odaklı geçirse de yaşanan bu konsolidasyon yakında onları da etkileyebilir.

eth

Glassnode verilerine göre Ethereum balinalarının sayısı 1 yılın en yüksek seviyesine yani 1.097’ye ulaştı. 10.000’den fazla Ethereum tutan balinaların sayısının 7 Ocak tarihinden sonra yeni bir rekor kırması ise devamlı olarak ETH alımı yapıldığının birebir kanıtı.

Glassnode’a Göre Herkes ETH Alıyor

Glassnode buna ek olarak sadece balinaların değil bireysel yatırımcıların cüzdanlarının sayısında da artış olduğunu belirtti. İçerisinde minimum miktarda bile ETH bulunan cüzdanların sayısında da tüm zamanların rekoru kırıldı ve 52.076.882 seviyesine ulaşıldı. Bu, sadece balinaların değil bireysel yatırımcıların da hiç durmadan ETH aldığına ve ilginin zirvede kaldığına işaret etmekte.

ETH/USD işlem çifti kısa süre önce 1.270 doların üzerine çıkıp 1.340 doları gördü. Buradaki direnç seviyesinin güçlü olması ve ETH hacminin düşmesi ise fiyatı yeniden 1.200 dolar bandına çekti. Balinaların ise her düşüşte daha fazla ETH almaları, tüm zamanların rekorunun yakında geride bırakılabileceğine işaret etmekte.

Risk İştahı Arttı

Glassnode uzmanları ise bu alımların artmasının aynı zamanda risk artışı anlamına geldiğini vurguladı. 2017 yılının zirve noktasında yine balinaların cüzdanlarında rekor, devamında ise sert satış baskısı ve düşüş görülmüştü. Bu kırılma anı ise her an gelebilir gibi gözüküyor.

Şu an piyasa hiç düşmeyecekmiş gibi gözükse de balinaların tam olarak sert düşüş öncesi son bir sahte yükseliş ortamı yarattıkları ve buradan satış yaptıkları biliniyor. Bitcoin fiyatının 40.000 doları görmesi de tehlikenin arttığını göstermekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar