X

Ethereum (ETH) 2021 Fiyat Tahmini

Ethereum’un 2021 performansı merak ediliyor.
12:28
30 Kasım 2020

Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin konumunda yer alan Ethereum’un (ETH) oldukça iyi bir yılı geride bırakmaya hazırlandığını dile getirebiliriz. Ethereum hem fiyat performansı açısından hem de ETH 2.0 yükseltmesi ile iyi bir yıl geçiriyor. Bununla birlikte Ethereum’un yıl içinde lider kripto para birimi Bitcoin’den (BTC) bile daha iyi bir performans sergilediği görülüyor.

Hal böyle olunca yatırımcıların Ethereum’un 2021 performansını da merak ediyor. Konuyla ilgili henüz net görüşler ve net tahminler bulunmuyor. Ancak çoğu analist ETH’un yıl bitmeden 800 doları geçeceği konusunda hemfikir gibi görünüyor.

Ethereum Artar Mı 2021

Ethereum’un 2021 yılında nasıl bir ilerlemeye sağlayacağını daha iyi yorumlayabilmek için öncelikle 2020 yılı performansını değerlendirmek daha doğru olacaktır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum 2020 yılına 130 dolar bandına başladı ve 13 Mart’ta yaşanan piyasa çöküşü sırasında 88 dolara kadar geriledi. Ancak tüm kripto para birimleri gibi “Kara Perşembe”nin ardından toparlanmaya başlayan Ethereum, 615 dolara kadar yükseldi. Yani piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi bir yıl içinde yaklaşık olarak 7 kat artmış oldu.

Bununla birlikte Ethereum tabanlı token’lar olan DeFi yani merkezsiz finans token’ları da bu yıl çok büyük kazançlar elde etti ve çoğu kendi rekorunu kırdı. Bu da hem Ethereum ağını hem Ethereum fiyatını etkiledi ve yeni rekorlar kırılmasını sağladı. Dolayısıyla ETH’un DeFi token’ları ile daha güçlü hale geldiği ifade edilebilir.

Öte yandan Bitcoin’in 2020 yılı içinde sergilediği fiyat performansını da bir kenara atamayız. Çünkü her ne kadar Ethereum 2020 yılında BTC’den daha iyi performans sergilemiş olsa da ETH’nin fiyatı Bitcoin fiyatı ile birlikte hareket ediyor. Dolayısıyla eğer Bitcoin bir düşüş grafiği çizseydi ETH’un fiyatının bu kadar arttığına şahit olamazdık. Zaten analistler de Bitcoin’in 2021 yılında da artış performansını devam ettirmesini bekledikleri için Ethereum gibi altcoin’lerin de artışa devam edeceği düşünülüyor.

Ethereum Yükselir Mi 2021

Piyasanın popüler isimlerinden Willy Woo Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile 2021 yılı sonunda BTC2nin 200.00o dolar ile 300.000 dolar arasında bir yerde olacağını düşündüğün dile getirdi. Ünlü analist bu düşüncesini bir ekonomi modeline dayandırdı ve 200.000 doların imkansız olmadığını ama 300.000 doların biraz zor bir seviye olduğunu ifade etti.

Bu görüşe bakıldığında Ethereum’un da 2021 yılında yükselişini devam ettirerek daha önce görülmemiş yüksek seviyeler ulaşacağı düşünülebilir. Çünkü Bitcoin bu kadar büyük bir artış yaşarsa hemen arkasındaki kripto para birimi de onu takip etme potansiyeline sahip olur.

Bununla birlikte şu anda Ethereum’un 13 Ocak 2018’de gördüğü 1.432 dolarlık rekor seviyesinin çok altında olduğunu da belirtmekte fayda var.

Analistlere göre ETH öncelikle 800 dolar bandındaki direnci kırmalı ve bu seviyeden sonra 1.000 dolar önemli bir psikolojik seviye olarak görülüyor. Eğer yıl bitmeden bu iki önemli seviye geçilebilirse 2021 yılında da artışın devam edebileceği düşünülüyor.

Yine de bu noktada henüz kripto para piyasasının çok karmaşık sinyaller verdiğini ve olasılığı yüksek tahminler için henüz analistlerin harekete geçmediğini belirtmekte fayda var. Yani Bitcoin’in ani bir düşüşü ile tüm piyasada dengeler değişebilir ve 2021 yılına ciddi düşüşlerle de girebiliriz.

Ethereum Düşer Mi 2021

Kripto para birimlerinde ani yükselişler gibi ani düşüşler de yaşanıyor. Dolayısıyla yukarıda da belirttiğimiz gibi 2021 yılı için çok yüksek seviyeler beklendiği gibi çok düşük seviyelerin görülebileceğini dile getiren analistler de bulunuyor.

Bu yüzden şu an için özellikle Ethereum gibi büyük altcoin’ler ile ilgili takipte kalmakta fayda var gibi görünüyor. Özellikle yıl sonuna yaklaştıkça ve yıllık kapanışı gördüktan sonra 2021 yılı ile ilgili daha net verilerin oluşabileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar