reklamı kapat
  • BTC  :  35.552,95 ₺
  • ETH  :  2.140,07 ₺
  • BCH  :  4.037,67 ₺
  • XRP  :  2,60 ₺
  • NGC  :  2,86 ₺
  • BTC 35.552,95
  • ETH 2.140,07
  • BCH 4.037,67

Ethereum Classic Topluluğu Toplam Token Sayısında Kısıtlamaya Gidiyor

10 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ethereum classic blockchain’ini destekleyen şirket ve startup’lar grubu, Ethereum classic blockchain protokolünde üretilebilecek maksimum token sayısına kısıtlama getirmeye hazırlanıyor.

Birkaç gün önce yayınlanan bir blog yazısında Ethereum classic ağının geliştirme, altyapı ve yatırım ekosistemlerinden 20 imzacının ismi geçiyor. “Ethereum Classic’in Parasal Politikasına Dair Ortak Açıklama” başlıklı yazıda Ethereum classic ağına ilerleyen aylarda yapılacak yükseltme planı aktarılıyor.

Önemli imzacılar arasında eski Ethereum CEO’su Charles Hoskinson’un sahibi olduğu IOHK startup’ı, Dijital Currency Group ve F2Pool’un da dahil olduğu önemli madencilik havuzları dikkati çekerken, gerçekleştirilecek “para politikası” iyileştirilme planından şu şekilde bahsediliyor:

“Yeni para politikası üretilebilecek maksimum classic ether (ETC) sayısına bir limit getiriyor. Block ödülü 5 milyon block sayısından sonra yüzde 20 düşecek, aynı şekilde ondan sonraki her 5 milyonda ödül yüzde 20 azalmaya gidecek. Aynı zamanda uncle block ödüllerinde de azalışa gidilecek. ETC’nin ödül oranında yaşanacak bu değişimlerden ötürü toplam ETC miktarının 210 milyon civarında olacağını ve 230 milyonu aşmayacağını düşünüyoruz.”

İyileştirmenin sonbahar aylarında aktive edilebileceğinin belirtildiği yazıda Ethereum classic ağı destekçilerinin iyileştirmeyi benimsemesi durumunda blok ödülünde azalmanın Aralık ayında gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu not ediliyor ve süreç başarıyla atlatılırsa Ethereum classic tarihinde dönüm noktası olacağı düşünülüyor.

Ethereum 2016 yılına kadar Bitcoin’den sonra pazar payı en yüksek para birimiydi. Ethereum blockchain sisteminde oluşan yazılımsal boşluk, hack’lenmeler ve para sızdırılmasından sonra Temmuz ayında çatallanmaya giden para birimi, Ethereum ve Ethereum classic şeklinde ikiye ayrılmıştı. Coinmarketcap.com verilerine göre Ethereum 1,7 milyar dolar pazar payıyla 20 milyar pazar payına sahip bitcoin’den sonra ikinci sırada bulunurken Ethereum classic 125 milyon dolar ile 7. dijital para olarak listeleniyor.

loading...