Reklam

Ethereum Adreslerinde Rekor Kırıldı: Sebep Spark Airdrop’u Olabilir Mi?

Ethereum yeni adres sayısında 35 ayın rekoru kırıldı.
08:50
16 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Santiment analistlerinin 14 Aralık’ta yaptığı açıklamaya göre Ethereum ağında 12 Aralık günü tek bir gün içinde 177.500 yeni ETH adresi oluşturuldu ve böylece 35 ayın en yüksek seviyesi görülmüş oldu.

Ethereum Ağında Pozitif Gelişmeler

Yeni adres sayısının yüksek seviyeleri ulaşmasının yanı sıra ortaya çıkan bilgilere göre, aktif adres sayısı da 14 Aralık’ta 714.081’e yükseldi, ancak Bitinfocharts.com’a göre tüm zamanların en yüksek seviyesi Ocak 2018’deki kripto rallisi sırasında görüldü ve rakam 1,1 milyonun üzerindeydi.

Son aylarda yeni adreslerin ortaya çıkması ve aktif adreslerin artmasının sebebinin DeFi likidite madenciliğindeki artış da dahil olmak üzere bir dizi neden olabileceği düşünülüyor. Yeni başlatılan ETH 2.0 Beacon Chain’de staking yapmak için Ethereum kullanılması yeni yatırımcıları da harekete geçirdiği için yeni cüzdan sayısı artmış olabilir. Buna ek olarak son zamanlarda piyasada görülen yükseliş hareketlerinden de yeni adreslerin etkilenme olasılığı yüksek.

Gelişmelerin Sebebi Spark Olabilir Mi?

Bu sebeplere ek olarak bir Reddit kullanıcısı, aslında XRP sahiplerini ilgilendiren bir etkinlik olan Spark airdrop’un Ethereum adres sayısını etkilemiş olabileceğini dile getirdi. Ancak bu noktada Spark airdrop’un arkasındaki Flare, Ethereum Sanal Makinesi ile mevcut akıllı sözleşmelerle uyumlu hale getirerek XRP ekosistemine merkezi olmayan finansmanı getirmeyi amaçlayan yeni bir protokol olarak karşımıza çıkıyor.

Reddit kullanıcısı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ethereum uyumlu bir adres gerektiren XRP / Spark / Flare airdrop’unun etkisi olabilir.” sözlerini kullandı.

Spark Airdrop

Flare’nin yerel FLR token’ı, XRP’nin ağ üzerinde tamamen güvenilir bir temsili olan FXRP’nin verilmesini teminat altına almak için kullanılacak. Airdrop, 12 Aralık’ta yani Ethereum adres oluşturma artışıyla çakışan tarihte XRP bakiyelerinin anlık görüntüsünü aldı.

Flare, 45 milyar Spark token’ının dağıtılacağını ve üç ile altı aylık bir süre için planlanan ağın lansmanı sırasında %15’inin talep edilebilir olduğunu açıkladı. Geri kalanı önümüzdeki iki yıl içinde dağıtılacak.

Bunlara ek olarak Coinbase ve Binance gibi büyük borsalar airdrop’u destekliyor ve süreci otomatikleştiriyor olsa da, XRP‘lerini merkezi bir borsada tutmayanların airdrop’a uygun olabilmeleri için bir Flare adresi oluşturmaları gerekiyor. Bunların yanında XRP fiyatları, anlık görüntünün gerçekleşmesinden bu yana %22 oranında düştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar