X


Ethereum 2022 Tahminleri! Ethereum’un Geleceği!

En büyük altcoin 3.000 dolar desteğini bir süredir ihlal ediyor. Peki uzun vadeli yatırımcılar zarar eder mi?
21:00
19 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021, özellikle merkezi olmayan finansın (DeFi) ve non-fungible token’lerin (NFT) ana akım olarak ortaya çıkması nedeniyle, şüphesiz kripto para birimleri için devrim niteliğindeydi. Ancak, iyi zamanlar sonsuza kadar sürmez. Ve birçok uzman, yavaşlama belirtilerinin belirgin olduğunu söyleyerek yatırımcılar için bu yılın o kadar kazançlı olmayacağından korkuyor.

Ethereum’un Geleceği!

IntoTheBlock analisti Lucas Outumuro’ya göre, Ethereum‘un faydası bu senaryoda tasarruf lütfu olabilir. Son raporunda, akıllı sözleşme platformunun işlem sayısının, ETH’nin fiyat hareketiyle ilişkisini giderek kaybettiğini vurguladı. Bu, fiyatın nereye gittiğinden bağımsız olarak ağın ve ETH’nin kullanıldığı anlamına gelir.

İşlem sayısının fiyatla birlikte keskin bir şekilde düştüğü 2018 kripto çöküşü sırasında durum böyle değildi.

Sürekli işlem akışı, geçen yıl web3 ve NFT platformlarının popülaritesindeki artışla birlikte 2020’deki DeFi yazına bağlanabilir. Aslında, bunların çoğu Ethereum’un 1. Katmanı üzerine inşa edilmiştir.

Ethereum ağındaki günlük aktif adres sayısında da benzer bir eğilim görülebilir. Fiyat düşüşünden sonra 2018’in başlarında keskin bir düşüş yaşadı. Ancak Mayıs 2021’deki kan gölüne rağmen sabit kaldı. Ayrıca, Ethereum’un sıfır olmayan adresleri de son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, umutlu yatırımcıların arttığını teyit ediyor. Ethereum’un geleceği tüm bu veriler ışığında kötü görünmüyor.

Ethereum 2022 Tahminleri

Geçen yıl gelgitleri Ethereum’un lehine çeviren bir diğer faktör, EIP-1559 aracılığıyla bir ücret yakma (işlem ücretlerinin bir kısmını yakan sistem) mekanizmasının uygulanmasıydı. O zamandan beri, dijital varlık deflasyonistini döndürmek amacıyla yaklaşık 4,8 milyar dolar değerinde 1,55 milyondan fazla ETH yakıldı.

Ayrıca, enflasyon oranı da Bitcoin‘in altına düştü. Geleneksel olarak Bitcoin sınırlı arz sınırı nedeniyle bir enflasyon koruması olarak kabul edilir.

Outumuro raporda, NFT çılgınlığının Ethereum‘un yaşayabilirliğini daha yüksek seviyelere ittiğini savundu. Ethereum tabanlı NFT pazar yeri OpenSea, her hafta tekrar tekrar milyonlarca dolarlık işlem gerçekleştirirken, daha şimdiden piyasayı kasıp kavuran LookRare gibi yeni platformların ortaya çıkması, yalnızca coşkuyu artırıyor.

JPMorgan yakın tarihli bir raporda şunları söyledi:

“NFT’lerin kripto ekosisteminde en hızlı büyüyen evren olmasıyla birlikte, Ethereum’un NFT alanındaki payı, gelecekteki değerleme açısından DeFi alanındaki payından daha önemli olabilir”.

Yükseliş eğiliminden bağımsız olarak, Ethereum’un sürekli tıkanıklık sorunları başarısını azaltıyor. Outumuro, raporunda, ağın işlem sayısındaki geçtiğimiz yıldaki hafif düşüşün, layer2 ölçeklendirme çözümlerinin ortaya çıkmasına atfedilebileceğini belirtti. Örneğin Arbitrum ve Optimism, Ethereum’dan önemli ölçüde daha az maliyetlidir.

Birçok analist bu yıl yaşanabilecek yeni boğa sezonunda fiyatın hızla 5.000 doları aşabileceğini söylüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar