reklamı kapat

Estonya’daki 500 Kripto Para Firmasının Lisansı Geri Çekildi

500 kripto para firmasının lisansı iptal edildi.
21:57
13 Haziran 2020

Avrupa’nın kripto para cennetlerinden birisi olarak bilinen Estonya, ülkedeki kripto para firmalarının 500 tanesinin lisansını iptal ettiğini açıkladı. Söz konusu miktar aslında ülkedeki kripto para firmalarının %30’una denk geliyor.

Estonya’nın finansal regülatörünün bir anda böylesine sert bir karar almasının temel sebebi ise Danske Bank’ın da dahil olduğu 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalı olarak biliniyor. Bu skandalın temel unsuru Danske Bank olsa da birçok kripto para firmasının da buna yardımcı olduğu öğrenilmişti.

Estonya’daki Regülatörü Kripto Para Firmalarına Savaş Açtı

Bloomberg’in aktardığı habere göre ise ülkedeki finansal regülatörler diğer kripto para firmalarının da bu tip işlere bulaşmış olabileceğini belirterek kapatabildiği kadarını kapatma kararı aldı.  Estonya’nın Finansal İstihbarat Birimi başkanı Madis Reimand konu hakkında yaptığı açıklamada kripto para endüstrisini temizlediklerini belirtti.

Her kripto para şirketinin aynı olmadığını ve buradaki temel amacın sektörü kötüleyip bunu sakat bırakmaktan çok daha fazlası ve olumlu bir şey olduğunu belirten Reimand, çürük elmaları ayıklama operasyonları yaptıklarını ifade etti.

Estonya’nın attığı bu adım ilk başta oldukça sert ve kısıtlayıcı gibi gözükse de kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanan bir ülke olması aslında gerçekten de söylenen hedefin gerçek olabileceğini düşündürüyor. Estonya’nın finansal regülatörünün kara para aklama skandalına karışmış olduğunu kanıtladığı veya karışmış olabileceğini düşündüğü kripto para firmalarının lisansını iptal etmesi bu sebeple sektörde çok fazla tepkiye de yol açmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.