reklamı kapat

Eski BitTorrent Çalışanından Tron’a Ağır Eleştiri

BitTorrent'in eski CEO'su Simon Morris Breaker'a verdiği röportajda Tron'u ve Sun'ı eleştirdi.
12 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

BitTorrent’in eski CSO’su (Baş Strateji Sorumlusu (CSO) Simon Morris, Tron’un BitTorrent’teki yüksek işlem oranıyla baş edemeyeceğini düşünüyor. Simon Morris’in açıklaması, Tron’un BitTorrent’i Binance Launchpad üzerinden piyasaya süreceğini duyurmasından günler sonra geldi.

Breaker’a bir röportaj veren Morris, ağın token’laştırma sürecine muhtemelen bir başka ağda devam edeceğini kaydetti:

Bunu merkezi bir sunucu üzerinde yapacaklarından şüpheleniyorum, ellerini sallayıp ‘Oh, bu Tron için bir Lightning Network’ veya başka bir şey diyecekler ve (token) Tron tabanlıymış gibi davranacaklar, ama aslında Tron tabanlı olmayacak.

CNN’in haberine göre Morris’in projenin başarısız olacağı inanması için bir sebebi var. BitTorrent’teki görevi süresince Morris token’laştırma sürecinin başlangıç aşamasında saniye başına yüzlerce işlem (TPS) gerektireceğini gözlemlemiş. Morris Tron’un “TPS oranımız Ethereum’dan yüksek” iddiasının da yalandan ibaret olduğunu ve BitTorrent’in TRX ağını kullanması halinde “Tron’un BitTorrent’i gerçek anlamıyla ortadan kaldıracağını” düşünüyor.

Morris’e göre BitTorrent’i token’laştırmak, ağın hızını artıracağı için güzel bir fikir. Morris bu yüzden Temmuz 2018’de şirketteki görevinden ayrılmadan önce Tron’un Çin’deki ofislerine gidip Tron CEO’su Justin Sun’la tanışmış.

Morris Sun’ın marketing konusunda yetenekli olduğunu ancak ağın teknik özelliklerinin bilincinde olmadığını gözlemlemiş. Whitepaper intihaliyle eleştirdiği Sun’ın umursamaz tavrı karşısında Tron’un BitTorrent’i satın almasının başarı getirmeyeceğine hükmetmiş. Morris röportaja Tron’un aslında bir “marketing makinesi” olduğunu dile getirerek nokta koyuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


  • BülentAdigüzelli yapıkredi
    5 ay önce

    Şimdiden TRONU kıskanmaya başladılar meyve veren ağaç toşlanır.

    5