f En Net Cevap: Kripto Paralar Ne Zaman Yükselecek? › COINTURK

En Net Cevap: Kripto Paralar Ne Zaman Yükselecek?

Özet

  • Bitcoin fiyatı haftalık grafikte düşüş sinyalleri gönderiyor.

  • Günlük grafikteki okumalar RSI kaynaklı pozitif.

  • 2020 PayPal müjdesine benzer şekilde BlackRock ve ETF haberlerine rağmen piyasalar talepsizlikle karşı karşıya.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
21:00
4 Eylül 2023

Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 25.841 dolarda bulunuyor ve yatırımcılar yeniden uzun sürecek bir sığ volatilite döneminden endişeleniyor. Piyasalardaki ilgisizlik hacimlerin uzun süredir 35 milyar dolar altında saplanıp kalmasına neden oldu. En uzun ayı piyasalarından birinin ortasında herkes artık fiyatların ne zaman yükseleceğini soruyor.

Bitcoin Düşüşü Bitti Mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı dalgalı bir hafta yaşadı ve haftalık mum çubuğunun her iki tarafında uzun fitiller oluşturdu. Haftalık zaman dilimi teknik analizi birkaç düşüş işareti veriyor. İlk olarak BTC fiyatı Ağustos ayında 231 günlük yükselen destek hattından düştü. Bu öncelik yükseliş eğiliminin net biçimde tehlikeye girdiğini gösteriyor. Açıkçası tarihsel verileri dikkate alacaksak BTC fiyatının halving öncesinde güçlü bir dip yapması şaşırtıcı olmayacaktır.

RSI Ağustos ayında 50’nin altına düştü. Bu bir düşüş işaretidir ve yükselen destek hattıyla korunan RSI yılbaşından bu yana ilk defa bu bölgenin altına indi. Dolayısıyla 50’nin altına düşüş, kırılmanın geçerliliğini artırıyor. O halde sadece teknik okumalara bakarak Bitcoin düşüşünün bitmemiş olabileceğini söyleyebiliriz. Belki de altcoinlerin tarihi dip seviyelerde daha derin diplere koşmaya başlaması da bununla ilişkilidir.

Kripto Paralar Ne Zaman Yükselecek?

Düşüş eğilimindeki fiyat hareketine rağmen haberler çoğunlukla olumlu. Eski Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jey Clayton, Bitcoin ETF‘sinin yakın gelecekte onaylanacağını öngördü. Ama bu haberler şimdilik yeni yatırımcıyı piyasaya çekemiyor. Birçok ülkede Türkiye dahil yerel borsalar ilgi görmeye başladı. Örneğin BIST tarihi rekorlar kırıyor ve halka arzlara yaklaşık 4 milyonlu katılımlar görüyoruz. Bu da güzel haberlerin yatırımcıları kriptoya çekmede yeterli olmadığını gösteriyor.

Eğer BTC fiyatı düşmeye devam ederse 24.500 dolar BTC için ilk durak olacak. Öte yandan yukarı yönlü hareket 30.000 dolara doğru devam edebilir.

Haftalık zaman dilimi düşüş eğilimindeyken, günlük zaman dilimi yakında yukarı yönlü bir hareketin gerçekleşebileceğini gösteriyor. Bunun ana nedeni RSI’daki artan yükseliş sapmasıdır. Bir fiyat düşüşüne bir momentum artışı eşlik ettiğinde yükseliş sapması meydana gelir. Bu genellikle yukarı yönlü hareketlere yol açan bir yükseliş işaretidir. Ek olarak, sapma RSI‘ı aşırı satım bölgesinin dışına çıkardı, bu da momentumun boğaları desteklediğinin bir başka işareti.

Eğer kripto paralarda güçlü bir yükseliş dönemi başlayacaksa içinde bulunduğumuz bölgenin ardından 28.200 doları aşmamız gerekir. Bu da son dibi teyit eder. Eylül ayında BTC 50.000 doları aşsa bile buna onlarca gerekçe sayılabilir. 2020 yılındaki PayPal haberinin geldiği günlerden sanki yeniden geçiyoruz. Yükseliş için her şey hazır ancak sıkıcı bir fiyat hareketinin ortasındayız. Belki de önümüzdeki sene bugünlerde 2020 PayPal haberiyle 2023 Haziran BlackRock haberini karşılaştırıp işte bu yüzden boğa gelmişti diyeceğiz. Belki de bunların hiçbiri olmayacak. Kripto paralar yüksek riskli piyasalar olduğu için yatırımcıların her ihtimale hazırlıklı olması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI