En Büyük Metaverse Altcoinlerden! İddia Doğrulandı!

En büyük metaverse altcoinlerden biri, daha fazla uzatmadan iddiaları doğruladılar. İşte detaylar.
21:48
28 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para yatırımcılarının ne denli riskli bir piyasada işlem yaptığını görmesi için bu olayı bilmesi gerekiyor. 600 milyon doları aşan kayıpla sonuçlanan Ronin köprüsü hack olayını hepimiz hatırlıyoruz. Bu olaya dair yeni bir iddia dolaşıyordu. Son kanıtlar sonrasında şirket iddiaları kabul etmek zorunda kaldı. Peki neler oldu?

Axie Infinity (AXS) Haberleri

Bu bahar, Axie Infinity video oyununu yapan girişim olan Sky Mavis, yıkıcı bir saldırıya uğradığını duyurdu. Çoğu yatırımcı bu projenin tokenlerini oyun oynamak için değil al/sat için tutuyordu. Çok sayıda kripto para yatırımcısı P2E ve metaverse projelerinin daha fazla büyüyeceğini düşünerek AXS aldı. 600 milyon doları aşan kayıpla sonuçlanan saldırı sonrasında yatırımcıların platformdaki varlıkları dondurulmuştu.

Duyuru ve ağın durdurulmasından birkaç saat önce, CEO’su ve kurucu ortağı Trung Nguyen’e ait bir kripto para cüzdanı yaklaşık 3 milyon dolar değerinde Axie Infinity’nin ana tokeni AXS’yi içeren büyük bir işlem yaptı. Tokenler, Binance borsasına taşındı. Yatırımcılar ise birkaç saat daha her şeyden habersiz varlıklarının güvende olduğunu düşünmeye devam etti. Ardından fiyatlar düştü, kripto varlıklarını hareket ettirmek istediklerinde ise platform durdurulmuştu. İddianın buraya kadar olan kısmı doğru ancak varlıkların satıldığıyla ilgili bölüm reddediliyor.

Sky Mavis Sonunda Kabul Etti

Başlarda bu olay sadece bir iddiadan ibaretti. Ancak Axie Infinity’nin arkasındaki şirket olan Sky Mavis sağlam deliller karşısında daha fazla direnmeyecek durumu kabul etti. Bu transfer blockchain üzerinden herkesin görebildiği bir hamleydi. Cüzdanı Nguyen’e bağlayan halka açık veriler ortaya çıktıktan sonra Sky Mavis, cüzdanı kendisinin kontrol ettiğini doğruladı.

Sky Mavis, Nguyen’in transferi yapmasının sebebinin yüksek fiyattan satış olmadığını söylüyor. Şirket sözcüsü Kalie Moore, e-postalarda, Nguyen’in kriz sırasında şirketin finansmanını desteklemek için çalıştığını ve bunu topluluğun iyiliği için daha geniş kripto piyasası için açık olmayan bir şekilde yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Buna göre kurucu ekip resmi Axie cüzdanlarını takip eden kıdemli yatırımcıların haberleri önden yayınlayamamasını sağlamak için bu cüzdandan aktarmayı seçti. Sonrasında da zaten bildiğimiz üzere ciddi miktarda fon toplanarak zararların tazmini sağlandı.

Sonuç olarak kripto para topluluğunun hangi risklerle karşı karşıya olduğunu bilmesi gerekiyor. Bu hack olayından önce ekip daha fazla tokeni sezdirmeden borsalara boşaltarak ciddi miktarda para toplayıp ortadan da kaybolabilirdi. AXS yatırımcıları için bu yaşanmadı ancak bundan sonra farklı projelerde olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunu bir rugpull olarak da görmemelisiniz, her hafta birkaç rugpull vakası zaten görüyoruz. Buradaki durum, ekip ne kadar iyi niyetli olursa olsun kriz anında paniğe kapılarak atabileceği yanlış adımlarla ilgilidir. Belki de Sky Mavis kurumsal bir şirket olduğu için kötü senaryo gerçekleşmedi. O halde şirketleşmiş, kurumsal projelere mi yatırım yapmalı? Bazı riskleri ortadan kaldırmak için mantıklı görünüyor. Ancak kripto para piyasalarında sıfır risk diye bir kavram yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar