X


En Büyük 50 Metaverse Altcoin! Bu Kripto Paralara Dikkat!

Facebook bile metaverse'e yatırım yapıyor. Geride kalmayın, en popüler 50 metaverse altcoin'i inceleyin!
23:20
19 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Geçtiğimiz yıl itibariyle metaverse çılgınlığı tüm dünyaya yayıldı. Facebook, Meta ismiyle yeniden markalaştı ve kendi metaverse çalışmasını resmen başlattı. Siyasi partiler, kurumsal şirketler metaverse üzerinden toplantılar yapmaya başladı. Gelecekte metaverse hayatımızın daha da içinde olacak. Peki en değerli metaverse kripto paraları hangileri?

Metaverse Şirketleri

Facebook, mobil internetin halefi olacağını düşündüğü için şirketini Meta Platforms Inc ismiyle dönüşüme soktu. Metaverse geniş anlamda, insanların farklı cihazlardan erişebilecekleri ve dijital ortamlarda hareket edebilecekleri paylaşılan bir sanal platform fikrini ifade eder. Facebook bu işe atılmadan önce de birçok şirket metaverse üzerine çalışıyordu. Haziran ayında, yatırım şirketi Roundhill Investments, metaverse sağlayıcılarının çalışmalarını izlemek ve bunlardan kâr elde etmek için bir borsada işlem gören fon (ETF) oluşturdu.

ROBLOX

Bu yıl halka açılan video oyun platformu Roblox Corporation (RBLX.N), metaverse’i “insanların öğrenmek, çalışmak, oynamak, yaratmak ve sosyalleşmek için milyonlarca 3B deneyim içinde bir araya gelebilecekleri” bir yer olarak öngörüyor.

Roblox, kullanıcılara ve geliştiricilere dijital dünyalar yaratmanın yollarını vermeyi amaçlar. CEO’su ayrıca, Robux para birimi tarafından desteklenen kendi sanal ekonomisine sahip olan platformda gelecekteki alışveriş ve iş yapma hakkında da konuştu.

MICROSOFT

Microsoft Corp (MSFT.O) CEO’su Satya Nadella, bu yılki bir toplantıda şirketin dijital ve fiziksel dünyalar tekliflerinde birleşirken bir “kurumsal metaverse” oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Xbox’ın ve dünya kurma oyunu Minecraft’ın sahibi olan Microsoft, oyun dünyasında da önemli bir oyuncu. Xbox patronu Phil Spencer, “bir metaverse veya karma gerçeklik yapısı” planlamaktan bahsetti.

FACEBOOK, NVIDIA, UNITY, SNAP, AUTODESK, TENCENT, AMAZON ve EPIC GAMES gibi şirketlerin de metaverse için ciddi çalışmaları bulunuyor.

En Büyük 50 Metaverse Altcoin

Hali hazırda kripto para ekosistemi içinde 183 metaverse odaklı kripto para bulunuyor. Biz bunlardan en kayda değer olanlarını yani piyasa değeri 50 milyon dolar seviyelerine ulaşanları inceleyeceğiz. Kripto para piyasalarında mevcut piyasa değeri iyi bir ölçü olabilir. Hali hazırda belli seviyeye gelmiş projeler piyasa değerini bu seviyelere çıkabiliyor. Metaverse odaklı kripto paraların toplam piyasa değeri yaklaşık 32 milyar dolardır.

Decentraland (MANA)

2,81 dolar güncel fiyatı ve 5,13 milyar dolar piyasa değeriyle metaverse odaklı kripto paralar arasında birinci sırada yer alıyor.

Axie Infinity (AXS)

Kendi oyunu ve metaverse arsalarının haricinde yerel tokeni de bulunan Axie Infinity 73,02 dolardan alıcı buluyor. Yakın zamanda 150 dolara kadar ulaşmıştı. Piyasa değeri 4,4 milyar doların üzerindedir ve bu onu en büyük ikinci kripto para yapıyor.

Theta Network (THETA)

Metaverse odaklı diğer bir projedir. Piyasa değeri 4,3 milyar dolar ve THETA yazı hazırlandığı sırada 4,3 dolardan satılıyor.

The Sandbox (SAND)

Metaverse arsaları (LAND) yoğun ilgi görüyor. Tokeni SAND ise 4,30 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri 3,9 milyar doların üzerindedir.

Enjin Coin (ENJ)

Piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olan son metaverse kripto parası ise Enjin Coin (ENJ)’dir. Yazı hazırlandığı sırada ENJ 2,32 dolardan alıcı buluyor ve 1,96 milyar dolar piyasa değeri var.

Diğer Metaverse Kripto Paraları

Kalan 45 altcoin ise 777 milyon dolar piyasa değerinin altındadır. Daha riskli olabilirler. Piyasa değeri büyüklüğüne göre sırasıyla şunlardır;

SushiSwap (SUSHI), Wax (WAXP), Ontology (ONT), Chromia (CHR), CEEK VR (CEEK), Ultra (UOS), MyNeighbor (AliceALICE), Phantasma(SOUL), Dvision Network (DVI), WEMIX, HERO, Illuvium (ILV), Radio Caca (RACA), Victoria VR (VR), Yield Guild Games (YGG), UFO Gaming (UFO), PlayDapp (PLA), MOBOX (MBOX), Bloktopia (BLOK), Vulcan Forged PYR (PYR), Starlink (STARL), RMRK, Wilder World (WILD), inSure DeFi (SURE), LYXe, Decentral Games (DG), Decentral Games [Old] (DG), Mines of Dalarnia (DAR), Alien Worlds (TLM), Aavegotchi (GHST), Star Atlas (ATLAS), Efinity Token (EFI), DEAPcoin (DEP), Verasity (VRA), Terra Virtua Kolect (TVK), Aurory (AURY), RFOX, Ethernity Chain (ERN), DeRace (DERC), GameFi (GAFI), Star Atlas DAO (POLIS), Somnium Space Cubes (CUBE), Boson Protocol (BOSON), Atari Token (ATRI) ve son olarak Adshares (ADS) en popüler 50’inci metaverse kripto parasıdır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar