X


Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) Tweeti, En Çok XRP’ye mi Yarayacak?

XRP, Elon Musk fırsatını kullanabilecek mi?
18:57
13 Mayıs 2021

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Elon Musk, tek bir tweeti ile kripto para sektörünün milyarlarca dolar küçülmesine neden oldu.

Tesla Artık Bitcoin Ödemesi Kabul Etmeyecek

Musk’ın kısa süre önce onayladığı Bitcoin‘in (BTC) enerji modelini eleştirmesi, yatırımcılar arasında büyük bir panik dalgasına yol açtı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fosil yakıt tabanlı madencilik altyapısına sahip olması, Musk için büyük bir sorun gibi gözüküyor.

Ünlü milyarder bu açıklamasından ve kendince sorun tespitinden sonra ise Tesla’nın artık Bitcoin ödemesi kabul etmeyeceğini ifade etti. Kısa süre önce Bitcoin fiyatına rekor getiren bir gelişme de böylelikle son bulmuş oldu. Ancak Musk’ın bu tweeti kripto para sektöründe bir cepheye zarar verirken bir başka cepheye malzeme oldu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Proof-of-Stake ve Proof-of-Work Savaşları

Kripto para sektöründe Proof-of-Work veya Proof-of-Stake gibi birçok farklı altyapı modeli bulunurken bunların büyük bir kısmının aynı Bitcoin gibi Proof-of-Work tabanlı olduğu biliniyor. Madencilik yoluyla ağın güvenliğinin sağlandığı söz konusu model, elektrik tüketimi nedeniyle ise yıllardır eleştiriliyor. Musk’ın tweeti ile yıldızı parlayan grup ise Proof-of-Stake tabanlı kripto paralar oldu.

Toplam piyasa değerine göre en büyük 10 kripto paraya bakıldığında ise söz konusu kripto paralar arasında PoS tabanlı olanların ADA, XRP ve DOT olduğu görülmekte. Elon Musk’ın tweeti sonrasında %12 yükselen ve rekor kıran ADA ise asında bu durumun nasıl etkili olabileceğini çok net bir şekilde sergiledi.

XRP’ye Gümüş Tepside Fırsat!

Ünlü avukat John Deaton ise bunun en çok XRP’ye yarayabileceğini düşünüyor. Deaton, konu hakkında yaptığı açıklamada Elon Musk’ın aslında Ripple’a büyük bir reklam malzemesi verdiğini ifade etti. Ripple uzun bir süreden beri enerji verimliliğine vurgu yaparak XRP kullanımını arttırmaya çalışıyordu ve Musk aslında bu yönde bir adım attı.

Deaton’a göre Ripple bunu daha önce denese de şimdi artık CNBC ve bunun gibi büyük kanallar XRP’nin reklamını ister istemez yapmak zorunda kalacak. XRP fiyatının ADA gibi henüz yükselişe geçmemesinin sebebi ise devam eden dava ve belirsizlik olabilir. XRP, bu haber ile beraber ise kripto para sektörünün düşüşüne eşlik etti ancak bu durum kısa süreliğine olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar