reklamı kapat

Ekonomiye Neler Oluyor: Küresel Fonlar Altın Stokluyor, BTC Yatırımı Yapıyor

Küresel ekonomide güvenli liman varlıklarına yapılan yatırımlar adeta rekor seviyelere ulaştı...
10:00
14 Şubat 2020
altın stoğu rekor kırdı, bitcoin yatırımları arttı

Ortaya çıkan son haberlere göre küresel fonlardaki altın miktarında ciddi oranda artış yaşanıyor. Ayrıca Bitcoin’e ve kripto para birimlerine yapılan kurumsal yatırımların arttığı da bir sır değil. Bunlarla beraber kripto para birimlerinin fiyatlarında yaşanan gözle görülür artış ve genel piyasa değerinin artması da insanların farklı varlıklardaki yatırımlarını kripto paralara taşıdığını gösteriyor.

Altın Stoğu Rekor Kırdı

AA’nın paylaştığı bir habere göre küresel fonlardaki altın miktarı Ocak ayında adeta rekor kırdı. Dünya Altın Konseyi’nin paylaştığı bir raporda, küresel fonlardaki altın miktarının geçtiğimiz ay 61 tonluk bir artış sergileyerek 2.947 tona çıktığı ifade ediliyor. Yapılan açıklamalara göre bu rakam tarihe tüm zamanlar rekoru olarak geçiyor.

altın stoğu rekor kırdıBunların yanında altın Ocak ayında %4.6 getiri sağladı. Bu orana bakıldığı zaman geleneksel varlıklar içinde en iyi yükseliş ivmesini yakalayan varlıklardan biri oldu. Dünyada yaşanan ve küresel olarak herkesi etkileyen olaylar dolayısıyla altına olan ilginin artmış olması aslında beklenen bir durumdu. Ancak fonların altın yatırımında rekor kırması küresel ekonomide bir şeylerin olduğunun işareti olarak algılanabilir. Ayrıca altın fiyatlarında yaşanan artışlar yalnızca kurumların değil bireylerin de yatırımlarını altına taşıdıklarını gösteriyor.

Altın stoğundaki bu artışı hem beklenen küresel ekonomik krize hem de 2020 başından bu yana küresel anlamda yaşanan sorunlara bağlayabiliriz. Örneğin Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren ve sonrasında tüm ülkeye yayılan Coronavirüs sebebiyle ekonomide yaşanan düşüşler sebebiyle insanlar güvenli liman olarak görülen altına yöneldi. Çünkü başta petrol olmak üzere çok sayıda varlığın fiyatında sırf bu sebeple bile ciddi düşüşler yaşandı.

Ayrıca FED’in sürekli para basarak doların değerini düşürmesi de dolar yatırımı olanların altına yönelmesini sağladı. Kurumlar fonlarla, bireyler ise “yastık altı” diye adlandırdığımız yöntemle bir nevi nakitten elini ayağını çekmeye başladı. Çünkü şu anda hangi geleneksel para biriminin değerinin önümüzdeki aylarda ne seviyeye düşeceği belli değil. Dolayısıyla insanlar ve kurumlar ellerindeki fonun değerini korumaya çalışıyor.

Bitcoin Bu İşin Neresinde?

Aslında tam olarak altının yanında…

altın ve bitcoinBitcoin’in “güvenli liman ve dijital altın” olarak değerlendirildiğini artık kripto paralarla ilgilenen herkesin bildiğini düşünüyorum. Bitcoin, belirli miktarda arza sahip olması ve ikisininde madencilik ile elde edilmesi gibi birçok yönden altına benzetiliyor. Artık bunun yanında bir de “güvenli liman” özelliğini ekliyoruz.

Küresel olarak ekonomiyi etkileyen birçok durumda insanların altınla beraber Bitcoin’e yatırım yaptıklarına çok kez şahit olduk. Hatta bu gibi durumlarda Bitcoin’in altından çok daha fazla artış sergilediğini gördük.

Özellikle bireysel yatırımcılar altının düzenlenmiş bir varlık olmasından dolayı yatırımlarını hiçbir merkez bankası ya da hükümet tarafından kontrol edilmeyen Bitcoin’e taşımayı tercih ediyor. Çünkü herhangi bir ekonomik kriz durumunda bankalar ve hükümetler ellerindeki tuttukları altına müdahale edebilirler ama Bitcoin’e müdahale edemezler…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.