X


Edward Snowden Bu Kripto Projesi İçin Uyardı!

Eski istihbaratçı Snowden bu kripto parayla ilgili uyarıyor.
16:50
24 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sosyal medya hesabı üzerinden uyarısını paylaşan Edward Snowden daha önce buna benzer bir şey yapmamıştı. Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)’nda çalışan Siber Güvenlik Uzmanı mahremiyete olan hassasiyeti sebebiyle görevinden ayrılmış sonrasında itirafçılık yapmaya başlamıştı. Bugün ise bir kripto projesi Snowden’in hedef menziline girdi. Peki ama bu projeden insanların neden uzak durmasını istiyor?

Snowden Uyarıyor!

OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından ortaklaşa kurulan kripto para birimi Worldcoin ünlü Siber Güvenlikçinin hedefinde, Snowden insanları bu projeden uzak durmaya çağırıyor. İnsanların iris taramalarından oluşan küresel veri tabanı projesini çılgınlık olarak nitelendiren Snowden önlemez sorunlar öngörüyor.

Snowden, insanların hiçbir şekilde biyometrik verilerini bu tarz projelerde kullanmaması gerektiğini söylüyor.

Amerika’nın milyonlarca insanın telefonunu nasıl dinlediğini ifşa eden Snowden eski bir siber ajan olarak tanınıyor. Görevde olduğu süre boyunca insanların mahremiyetini ihlal ettiği için suçluluk duygusu hisseden ve Rusya’ya kaçan Snowden birçok bilinmeyeni dünyaya açıkladı. Tam da bu noktada böyle birinin insanların biyometrik verilerini toplayan bir projeye karşı uyarı yayınlaması gayet normaldir. İşin uzmanına kulak vermek yararlı olabilir.

Worlcoin Nedir?

En özet şekilde gözünüzü taratıp kripto para alabildiğiniz bir girişimdir. Önümüzdeki yıl sonuna kadar bir milyardan fazla insanın projeye katılım göstermesi bekleniyor. Ocak ayında Worldcoin 100 bin civarında insanın gözünü tarayabilmişti.

Orb adlı özel cihazla iris taraması yapılıyor ve göz verisini şirkete bağışlayanlar kripto para elde ediyor. Üstelik enteresan bir kazanç modeli de var. Orb operatörleri bu cihazları kendi bölgelerinde çalıştırıp taradıkları her göz için ödül de alabiliyor.

Peki bu göz taramaları neden yapılıyor? Elbette eşsizlik için, projenin ortaya çıkış amacı da bu insanların göz irisleri eşsiz birer cüzdan gibi kullanılabilecek. Fakat bir sorun var, bu göz irisleri tıpkı parmak izi gibi yani özel bir bilgi fakat Worldcoin ağında saklanıyor? Elbette bu mahremiyetini önemseyenler için kritik bir detaydır. Snowden tam olarak bundan bahsediliyor ve herhangi bir uzvun bir proje adı altında kayıt altına alınmasını yanlış buluyor. Milyarlarca insanın iris kaydı kolayca istihbarat örgütlerine veya alakalı şirketlere satılabilir. Bu durumda dağılan kriptolardan çok daha fazlasını proje yetkileri cebine koyabilecektir. Elbette bunların hepsi birer varsayım.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar