reklamı kapat

€1.9 Milyar Kaybeden Kripto Para Şirketinin CEO’su Tutuklandı

Dr. Markus Braun tutuklandı.
21:41
23 Haziran 2020

Wirecard isimli dijital ödeme şirketi aslında bunun yanı sıra kripto para tabanlı banka kartları ile de biliniyor. Financial Times tarafından aktarılan bir habere göre şirketin bakiyesinde 1,9 milyar Avro değerinde bir açık çıkması üzerine hissedarlar tarafından soruşturma başlatıldı.

Dr. Markus Braun Tutuklandı

Başlatılan soruşturmanın devamında şirket CEO’su Dr. Markus Braun’ın anında istifa etmesi ise birçok kişinin burnuna kötü kokular gelmesine neden oldu. Braun’un finansal kayıtlarındaki 1,9 milyar Avroluk açık hakkında finansal denetçilere yalan söylediğinin anlaşılması, istifanın temel sebebi değil gibi gözüküyor.

Wirecard yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şirkette 1,9 milyar Avro değerinde böyle bir fonun hiç var olmamış bile olabileceğine dikkat çekilirken, bunun yatırımcıların bilerek yanlış yönlendirilmesi suçuna dahil edilebileceği de vurgulandı. Wirecard’ın hisse değerleri de 17 Haziran tarihinde 104 Avrodan 16 Avroya kadar geriledi ve %85 düştü.

Wirecard aslında Crypto.com ve TenX isimli kripto para şirketlerinin banka kartları ile beraber çalışıyor. Buna rağmen iki şirket tarafından yapılan ortak açıklamada müşteri fonlarının risk altında olmadığı güvencesi verildi. Wirecard’ın CEO’su ise hakkında arama kararı çıkartılmasından sonra polis merkezine giderek teslim oldu ve tutuklandı.

Şu an bu skandalın nasıl ilerleyeceği ve söz konusu fonların gerçekten olup olmadığı bilinmiyor. Wirecard CEO’sunun istifa etmesi ve hatta tutuklanması bile bu skandalı yatıştırmakta yetersiz kalabilir. Kripto para piyasası ise bundan çok fazla etkilenmeyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.