f Donald Trump'ın 250.000 Dolar Değerindeki Ethereum Varlığı Gündemde › COINTURK

Donald Trump’ın 250.000 Dolar Değerindeki Ethereum Varlığı Gündemde

Özet

  • Donald Trump'ın 250.000 $ değerindeki Ethereum sahipliği WatcherGuru tarafından duyuruldu eski başkanın kripto ilişkileri gündemde.

  • Eski başkanın Ethereum sahipliği kripto dünyasında yankı uyandırdı, düzenleyicilerin ilgisi altında Trump'ın kripto varlıkları inceleniyor.

  • SEC tarafından Ethereum menkul kıymet olarak listelenmediği için Trump bu soruşturmadan yara almadan kurtulabilir.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
00:30
13 Ağustos 2023

Kripto para birimleri ve genel finans hakkında bilgi vermesiyle tanınan bir platform olan WatcherGuru Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanı Donald Trump’ın 250.000 dolar değerinde Ethereum‘a sahip olduğunu yayınladı. Bu bilgi mahkeme tarafından eski Başkan’ın mali kayıtlarına ilişkin devam eden bir soruşturmanın ortasında geldi.

Trump Ailesi Kripto Varlıkları Benimsedi

Donald Trump ve yakın çevresindeki kişiler kripto para birimine olan eğilimleriyle biliniyor. Devam eden soruşturma eski ABD başkanının kripto para varlıklarına olan ilişkisinin boyutunu ve kripto etkileşimleri yoluyla yasaları ihlal edip etmediğini anlamayı amaçlıyor.

Aralık 2022’de Trump kendi adına bir NFT koleksiyonu olan Trump Digital Trading Cards‘ı onayladı. Onaylamadan bir gün sonra NFT’nin değeri hızla yükseldi ve fiyat 0,84 ETH ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte fiyat yaşanan hacim düşüşleriyle kripto piyasasının geri kalanıyla birlikte çöktü ve Trump Digital Trading Cards değeri 0,12 ETH’ye düşerek %85’lik bir kaybı yansıttı.

Trump’ın eşi Melania Trump da NFT piyasasına dahil oldu. 1960’lar ve 1970’lerdeki Apollo uzay aracıyla Ay inişlerinden birkaç tanınmış görüntüyü NFT’lere dönüştürdü ve her birini 75 dolara sattı. NASA’daki yetkililer bu durumu hoş karşılamadılar ve NFT gibi dijital varlıklar için görüntülerinin kullanılmasına ilişkin kuralların ihlal edildiğini açıkladılar. NASA’nın ticari ürünlerle ilgili yönetmelikleri için şu ifadelere yer verildi:

“Ajansın satışına onay verdiği ürün kategorileri ile tutarlı olmadığından, NFT içeren her türlü ticari uygulamayı yasaklamaktadır. Ayrıca NASA Medya Kullanım Yönergelerinde de belirtildiği üzere NASA, görsellerinin NFT’lerle bağlantılı olarak kullanılmasını istememektedir.”

Ethereum Menkul Kıymet Değil

Trump’ın Ethereum’a sahip olması kripto token’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyiciler tarafından onaylanan menkul kıymetler arasında olduğu düşünüldüğünde herhangi bir yasanın ihlal edildiğini göstermeyebilir. Ethereum, menkul kıymetler olarak listelenen kripto varlıklar arasında yer almıyor ve SEC tarafından ülkedeki birkaç kripto borsasına karşı açılan son davaların hiçbirinde yer almadı.

Bu nedenle devam eden soruşturma kapsamında eski ABD başkanı Trump herhangi bir suçlamayla karşılaşmayabilir ancak NFT koleksiyonlarının değer kaybı ve Melania Trump’ın NASA görüntülerini NFT olarak satması yeni soruşturulmaların açılmasına neden olabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI