Dogecoin Güç Gösterisi Yaptı! Fiyat Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Dogecoin için işler yolunda görünüyor. Twitter'ın satın alınması ve Elon Musk'ın desteği ile birlikte kripto para eski günlerini hatırlattı.
17:30
30 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Beş aylık derin bir düşüş ve sessizliğe bürünüşün ardından Dogecoin (DOGE), Elon Musk’ın Twitter satın alımının tamamlanmasının ardından 0,1 dolar sınırını aştı. Dünyanın en zengin adamının “bırakalım batsın” tweet’inden bu yana DOGE artışını devam ettirdi. Aslında, meme coin 25 Ekim’den beri yükselmeye hazır görünüyordu.

Ancak, 28-29 Ekim tarihleri arasında %32,95 oranında aşanan artış 29 Ekim itibariyle DOGE’nin 0,1131 dolara çıkarmasıyla birlikte daha fazla dikkat çekmiş olabilir. Merak uyandıran bir şekilde yükselen Dogecoin birkaç gün daha yükseliş bölgesinde kalacak mı?

Dogecoin’den Güç Gösterisi

Son yükselişinden önce, DOGE en son 11 Mayıs’ta 0,1 dolara ulaşmıştı. Olayların beklenmedik bir şekilde gelişmesiyle, bu artışın normal bir “fiyatı yükselt ve satış yap” durumu olmadığı görüldü. Quantify Crypto’ya göre, DOGE %88,6 ile harika bir yükseliş gerçekleştirmişti. Teknik analiz bilgi platformu da token’ın, kripto zihinlerinin zirvesinde kaldığını belirtti. Bununla birlikte, ilgi biraz azalmıştı.

Teknik verilerle bile, DOGE’nin kâr üretmeye devam edeceği sonucuna varmak çok aceleci bir davranış olabilir. Bu nedenle, fiyat hareketini dikkate almak önemliydi. Günlük grafikte, yönlü hareket endeksi (DMI) Quantify Crypto raporu ile tam bir uyum içindeydi. Yazım sırasında, pozitif DMI (yeşil) 56.26’da tamamen odaklanmış yükseliş trendi modundaydı.

Aynı uyum içinde ortalama yön endeksi (ADX) de vardı. 27,22’deki ADX (sarı), pozitif DMI anlamına da gelen alıcı etkisinin güçlü bir yön hareketine sahip olduğunu gösterdi. Ters yöndeki satıcılar (kırmızı) için, negatif DMI garip bir şekilde 4,67’ye düştüğünden çok az desteğe sahipti.  Bu eğilimin sonuçları, DOGE’nin sağlam bir boğa tuzağında olduğu ve muazzam artışının ötesine neredeyse fırlama potansiyeline sahip olduğuydu.

Hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD) için, DOGE’nin konumu, satıcıların gücü alıcıların altında kaldığı için güçlü bir alıcı momentumuna işaret etti. Özellikle, histogramın orta noktasının üzerindeki 12 ila 26 EMA ile DOGE’yi geri çekebilecek neredeyse hiçbir şey yoktu.

Büyük Kârlılık Hissedildi

Zincir üzerindeki verilere göre, DOGE kâr sağlama hedefine sadık kalmış görünmekte. Bu durum piyasa değerinin gerçekleşen değere (MVRV) oranıyla ortaya çıkmış durumda.  Santiment’ten alınan verilere göre MVRV %46,30 gibi yüksek bir oranda.

Bilgiler, oranın 24 Ekim’de -%3,10 seviyesinden yakaladığı yükselişten bu yana kesintisiz bir artış gösterdiğini ortaya koydu. Bu oran, DOGE yatırımcılarının ralli öncesinde dipten alım yapmış olmaları halinde yatırımlarının neredeyse iki katını kazanmış olduklarını gösteriyordu. Artan MVRV oranı ve bitmek bilmeyen balina katılımı ile DOGE yükselişini sürdürebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar