Dikkat: Bu Kripto Paralardaki Gelişmeler Fiyat Artışlarının Habercisi Olabilir!

Kripto para piyasası durgun olsa da pek çok altcoin projesinden önemli haberler ve gelişmeler gelmeye devam ediyor. 
14:08
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin fiyatı belirli bir aralıkta yükseliş ve düşüş hareketleri sergilemeye devam ediyor. Ancak piyasadaki belirsizlik kripto para projelerinin yeni gelişmelere imza atmasını tabii ki engellemiyor. Bu gelişmeleri değerlendiren popüler kripto YouTube kanalı Altcoin Daily, gelişmeler sayesinde olası bir ralli sırasında bazı kripto para birimlerinin özellikle öne çıkabileceğini ifade ediyor.

Solana Altyapısındaki Gelişmeler

Altcoin Daily, Solana altyapısındaki gelişmeleri gözden kaçırılmaması gereken ilk haber olarak nitelendiriyor. Yapılan açıklamalara göre Solana blok gezgini Solscan, Seed Round’da 4 milyon dolar toplamaya hazırlanıyor. Solscan, bu fonu, blok gezginini geliştirmek ve Solscan Analytics isimli yeni bir analiz platformu başlatmak için kullanacak.

Solscan CEO’su Long Vuong konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Solscan’ı blok gezgini olarak kullanan projeler bize yeni kullanıcılar getirecek.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan blok gezgini, bir blok zincirinde yapılan işlemleri izleyen online bir araç olarak tanımlanabilir. Bu araç, paranın nereye gittiğini ve nereden taşındığını gösterir. Dolayısıyla ağ hakkında bilgi verecek bu yeni gelişme ile Solana ve dolayısıyla SOL’un daha fazla ilgi görmesi bekleniyor. SOL fiyatı son günlerde 150 dolar ile 190 dolar bandında işlem görüyor.

Ethereum’un Yeni Private Chain’i

Altcoin Daily’nin açıklamalarına göre yazılım firması, “Consensys Rollups” kullanılarak oluşturulan projelerin özel bir zincirde saniyede 10.000 işleme (TPS) ulaşabileceğini söyledi:

“ConsenSys Rollups, herhangi bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu blok zincirine bağlanabilen ölçeklenebilirlik ve gizlilik yetenekleri sağlamaya odaklanan izinli blok zinciri uygulamaları için yenilikçi bir modüler yazılım çözümüdür.”

Dolayısıyla bu gelişme Ethereum için oldukça önemli. ConsenSys konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, hem mevcut kullanım durumları için çözümleri geliştirmek hem de yeni kullanım durumları sağlamak için güçlü gizlilik korumalarının bu gelişme ile geleceğini ifade ediyor. Bu yeni gelişmenin kullanım durumları arasında ise merkez bankası dijital para birimleri (CBDC), merkezi olmayan borsalar (DEX), mikro ödemeler, özel transferler ve vergiler bulunuyor.

Polkadot Parachain Gelişmeleri

Altcoin Daily, Polkadot Parachain’deki gelişmelerin de önemli olduğunu ifade ediyor. Yapılan açıklamalara göre Clover Finance, 5. Polkadot Parachain Slot Müzayedesini kazandı ve müzayedenin ilk turu sona erdi. 18 Aralık’ta ilk 5 parachain, blok üretimine başlamak için Polkadot zincirine entegre edilecek. Müzayedelerin ikinci turunun ise 24 Aralık’ta başlaması bekleniyor.

Dolayısıyla bu gelişmeler Polkadot’a olan ilgiyi arttırma potansiyeline sahip. Polkadot’un kripto para birimi DOT’un da bu gelişmelerden payına düşeni alabileceği düşünülüyor.

Radix Alexandria ve INJ Burning Gelişmeleri

Popüler YouTube kanalına göre takip edilmesi gereken bir diğer gelişme, Radix’in, Radix Alexandria’nın lansmanını duyurması. Alexandria’nın odak noktası geliştiriciler olacak. Yapılan açıklamalara göre bu, Scrypto ve Radix Engine ilk sürümünün, günümüzde akıllı sözleşmelerin başarısızlıklarını ele aldığı ve akıllı sözleşmeler oluşturmak için varlık odaklı yeni bir yol sunduğu anlamına geliyor.

Buna ek olarak Altcoin Daily, Injective Protocol’de gerçekleşen ilk burning yani token yakmanın da önemli olduğunu dile getiriyor. Yapılan açıklamalara göre Injective’de 40.000 INJ’nin yakımı ile ilk burning gerçekleşti. Bu da artık resmi olarak INJ’nin deflasyonist olduğu şeklinde yorumlanıyor. Dolayısıyla önümüzdeki zamanlarda INJ fiyatının artması bekleniyor. INJ, 8 dolar üzerinde işlem görüyor ve ATH seviyesinin de 25,3 dolar olması dikkat çekiyor.

Diğer Gelişmeler

Altcoin Daily’nin önemli gelişme olarak altını çizdiği diğer gelişmeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • NEAR Vakfı, Eski Circle Yöneticisi Marieke Flament’i yeni CEO’su olarak atadı.
  • Epik Prime, FEAR Dungeons’taki ilk Dungeon Master oldu.
  • Symbiosis Finance, OKEx Blockchain’e entegre oldu.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar