X


Dijital Türk Lirası 2022’de Geliyor!

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yapılan açıklamaya göre dijital Türk Lirası 2022 yılında uygulamaya konulacak. 
11:23
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye gerek Blockchain gerek Bitcoin ve kripto para birimleri gerekse de dijital Türk Lirası adına 2021 yılında önemli adımlar attı. Elde edilen son bilgilere göre bu adımlar 2022’de de devam edecek.

Dijital Türk Lirası

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Resmi Gazete’de yayınlandı ve bu belgede dijital Türk Lirası ile ilgili de önemli açıklamalar yer alıyor. 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlandı.

Yapılan açıklamalara göre Blockchain tabanlı dijital Türk Lirası 2022 yılında vatandaşlara sunulacak. Bilindiği gibi dijital Türk Lirası çalışmaları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın ortak çalışması ile geliştiriliyor.

Buna ek olarak programda Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot uygulamaları doğrultusunda daha geniş katılımlı ileri aşama pilot testlerin yapılacağı da ifade edildi.

Öte yandan birinci faz raporunda pilot çalışmaların sonuçlarının 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacağı da ifade edilmişti. Ek olarak dijital Türk Lirası uygulamasının diğer sistemler ile entegrasyon çalışmalarının da başlayacağı bildirildi.

Hukuki Altyapı Sene Sonunda Hazır

Mart’ta Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaptığı açıklamalarda ile dijital Türk Lirası’nın hukuki altyapısının 2021 yılı sonunda hazır olacağını dile getirdi.

Bunun yanında Temmuz ayındaki enflasyon raporunda dijital paralar konusundaki çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği ifade edilmişti. Ancak TCMB, Nisan ayında yaptığı açıklamalar ile kripto para birimlerinin ödemelerde kullanımını yasakladığını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar