X

Devlet Teşvikleri Bitcoin Almak İçin Kullanılıyor

ABD'li vatandaşlar Bitcoin alımı yapmaya başladı!
18:00
17 Nisan 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kovid-19 salgını ABD’ye sıçradıktan sonra çok hızlı bir şekilde bütün eyaletlere yayıldı ve durum kısa süre içerisinde kontrolden çıktı. ABD Başkanı Donald Trump’ın ülke çapı olağanüstü hal ilan etmesi, doğal olarak olağanüstü önlemleri de beraberinde getirdi. FED, Amerikan vatandaşları için  2 trilyon dolarlık teşvik paketi duyurdu ve bunun 1.200 dolarlık çekler şeklinde insanlara aktarılacağını belirtti.

Yapılacak bu yardım vatandaşların gıda veya kira gibi ihtiyaçla alışverişlerini karşılayabilmeleri için dağıtılırken insanların bu para ile Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığı ortaya çıktı. ABD içerisinde 1.200 dolarlık yardım paketinin ilki dağıtıldı ve aynı zamanda Coinbase kripto para borsasında oldukça ilginç bir şey yaşandı.

Coinbase CEO’su Bitcoin Alımlarını Paylaştı

Coinbase kripto para borsasının CEO’su Brian Armstrong da bu olayı grafiği ile beraber paylaştı. En alttan da görülebilecek tweet’e göre, insanlar ödemelerini alır almaz Bitcoin alımı yapmaya başladılar. ABD’nin kripto para sektörü için en önemli piyasalardan birisi olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, yapılan bu alımlar kesinlikle BTC’nin fiyatı üzerinde önemli bir etki yaratabilir.

Coinbase kripto para borsası ile başlayan bu akım, diğer ülkelerdeki teşviklerin de dağıtılması ile beraber başka kripto para borsaların da yayılabilir. Bu da hem spot hem de vadeli işlem piyasalarında yukarı yönlü bir baskı oluşturup short pozisyonların patlamasına neden olacaktır.

Daha önceki yükselişlerde de görüldüğü gibi ciddi miktarda short yani düşüş odaklı vadeli pozisyon patlayınca, fiyat dakikalar içerisinde rekor yükselişler elde edebiliyor. Bunun yanı sıra kurumsal yatırımcıların da Bitcoin alıyor olması, fiyat üzerindeki yukarı yönlü baskıyı daha da arttırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar