X


Dev Şirket IBM’in Stellar (XLM) Planı Ne?

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi IBM Stellar ağına dayalı yeni bir ödeme sistemi oluşturuyor.
08:30
5 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM kripto paralara yönelik yeni gelişmelere imza atıyor. Şirketin sitesinde yayımlanan bir gönderiye göre Blockchain World Wire (BWW) ödeme ağı bu hafta yeni bir aşamaya geçecek. IBM’in ödeme ağı Stellar’a dayanıyor.

Stellar Blockchain’inden faydalanan BWW bankalar arasında uluslararası havale işlemlerini “neredeyse gerçek zamanlı” bir şekilde yapıyor. IBM ile Stellar tarafından geçtiğimiz ekim ayından beri yürütülen ortak bir çalışma kapsamında geliştirilen proje, sektöre damga vurabilecek bir potansiyele sahip.

IBM’in sitesinde şu ifadelere yer verilmiş:

Çözüm yöntemimiz işlemleri gerçekleştirmek için taraflar arasında bir değer saklama aracı olarak kabul gören dijital varlıkları kullanıyor. Bu yeni yöntem kullanıcıların fonlarını artık yalnızca küsuratlar karşılığında ve geleneksel bankaların hızında transfer etmesine imkan tanıyor.

IBM’in kripto paralara yönelik attığı adımlar BBW ile sınırlı değil. Temmuz ayında çıkan haberlere göre dev şirket Stellar temelli varlık Stronghold’la ortaklık sağladığını duyurmuştu. Ortaklık kapsamında Stellar ağındaki ilk sabit coin’in piyasaya sürülmesi planlanıyor.

IBM’in dijital para ve Blockchain departman başkan yardımcısı Jesse Lund şöyle konuştu:

Bu gelişmeyi, inşa etmekte olduğumuz işlem odaklı çalışma ağına finansal istikrar getirmenin bir yolu olarak görüyoruz.

IBM’in bu hamlesinin ardından gözler uluslararası ödemelerde büyük bir iddiaya sahip kripto para Ripple’a (XRP) çevrildi. XRP’nin bankacılık sektöründe tercih edilmesi beklenen bir altcoin haline geleceği öngörülmüştü. Görünüşe bakılırsa IBM Blockchain teknolojisinin küresel finansal sistemi yeniden şekillendirebileceğinin çoktan farkına varmış.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar