reklamı kapat

DeFi Uygulamaları Durdurulamıyor: 4 Milyar Dolara Ulaşıldı

DeFi uygulamalarında kilitli toplam miktar 4 milyar doları buldu.
11:20
1 Ağustos 2020

Son ayların en çok konuşulan konularından birisi olan ancak birçok uzman isim tarafından “geçici bir furya” olduğu belirtilen merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarının büyümesi son hız devam ediyor. DeFiPulse tarafından aktarılan bilgilere göre DeFi piyasasında kilitli toplam değer 4 milyar dolara ulaştı ve bu her geçen gün rekor bir şekilde artmakta.

DeFi piyasaları kullanıcılara kredi vermek veya kullanıcıların kredi için likidite sağlaması temellerine dayanıyor. Bu sebeple kullanıcıların uygulamalara teminat yatırmasına veya teminat sağlamasına ihtiyaç duyulmakta. DeFi uygulamaların yatırılan miktarın her geçen gün daha fazla artması ise bunları kullanan ve teminat yatırıp çeken kişilerin arttığını gösteriyor.

DeFi Devamlı Büyüyor

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle bu konudaki liderlik MakerDAO’nun DAI isimli stablecoin’ine ait. DAI, bütün DeFi piyasalarının %30’una sahip ve 1,23 milyar dolarlık bir teminatı bünyesinde bulunduruyor.

DAI sonrasında Compound, onun devamında Synthetix ve onun devamında ise Aave bulunmakta. Beşinci sırada 276 milyon dolarlık teminat ile Curve Finance yer alıyor. İlk beş uygulamada yer alan teminat miktarının ise 3 milyar doların üzerinde olduğu görülmekte. DeFi sektörü rekor bir şekilde büyümeye devam etse de bu durum uzun bir süre boyunca Ethereum’u etkilemedi.

Ethereum fiyatı birçok DeFi uygulaması rekor kırarken 220 dolar seviyelerinde kalmıştı. Şimdi ise DeFi token’larının fiyatı sabitken Ethereum inanılmaz bir yükseliş rallisine girdi. ETH bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 354 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %7 yükseliş yakaladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.