X

DeFi Patlaması Yüzde 1.200 Artış Getirdi: İşte Tüm Veriler

DeFi uygulamaları rekor kırdı.
11:31
18 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bu yıl içerisinde yaklaşık olarak %700 artış elde etti ve 3.700 dolar seviyelerinden 23.000 dolar seviyelerine kadar geldi. Bitcoin’in fiyat yükselişi etkileyici olsa da bazı DeFi projelerinin bunu bile açık ara fark ile geride bıraktığı görülebiliyor. DeFi sektörünün 2020 yılına damga vuran alanlardan birisi olduğu ise şüphe götürmez bir gerçek.

DeFi Uygulamaları Rekor Kırdı

Merkeziyetsiz uygulama işlemlerinin toplam hacmi 2020 yılında 270 milyar dolara kadar ulaşarak tam anlamıyla rekor kırdı. Bunun %95’i ise Ethereum tabanlı uygulamalara ve Ethereum ekosistemine ait. DappRadar araştırmasına göre geçtiğimiz yılın 21 milyar dolarlık hacmine kıyasla bu yıl %1178 oranında etkileyici bir artış yaşandı.

Blockchain veri sağlayıcısı yayınladığı yıllık raporunda DeFi sektörünün en önemli gelişmelerini ele aldı. DAppRadar sonuçlarına göre DeFi sektöründeki gelir hasadı, Ethereum ağına Bitcoin gönderilmesinin veya Ethereum tabanlı Bitcoin alınmasının temel sebebiydi. Son dönemde Wrapped Bitcoin ve renBTC gibi lider kripto para birimine endeksli birçok Ethereum tabanlı coin piyasaya sürüldü ve bunların büyük ilgi gördüğü biliniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ethereum Ağında Bitcoin Furyası

Elinde Bitcoin olan yatırımcılar aynı zamanda DeFi sektöründeki gelir hasadı modelinden faydalanmak istemesi aslında 2020 yılının en önemli trendlerinden birisi oldu. DeFi sektörü büyürken NFT’ler de ilgi odağı oldu ve tek bir NFT’nin bile 100.000 dolar gibi rekor fiyatlara satıldığı görüldü. Sadece 10 DeFi uygulamasının Ethereum ağındaki toplam işlem hacminin %87’sine denk geldiği görüldü ve bu DeFi sektörünün büyüklüğünü ortaya koyuyor.

ethere

En çok kullanılan 10 merkeziyetsiz uygulamanın sadece Kasım ayında 1 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı ve bunların arasındaki liderlerin ise Crypto.com, Uniswap, Compound olduğu görülüyor. Geri kalan 7 uygulama ise sadece 70.000 aktif kullanıcıya sahip.

Ethereum Tıkanıklığı Önleyebilecek mi?

DeFi sektörünün büyümesi toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum için büyük bir tehlike oluşturmuş ve ağı tıkamıştı. Özellikle eylül ayında yaşanan ağ tıkanmasının ve sert fiyat düşüşlerinin sebebi tam olarak bu şeklinde yorumlanıyor. Ancak Ethereum fiyatı Ethereum 2.0 güncellemesi ile beraber yükselişe geçti ve ETH 2.0 geldiğinde DeFi sorununun da büyük ölçüde  çözülebileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar