reklamı kapat

Çin’in Kripto Para “Bilançosu” 50 Milyar Doları Gördü!

Çin, kripto para piyasasına yön vermeye devam ediyor.
18:01
21 Ağustos 2020

Çin, şüphesiz kripto para sektörü için en önemli piyasalardan birisini oluşturmakta ve ABD’den çok Çin içerisindeki yatırımcıların aldıkları kararları sektörü etkilemekte. 2019 yılında Çin Başkanı tarafından yapılan açıklama ile Bitcoin’in bir anda 14.000 doları görmesi de bunun kanıtlarından birisi olarak görülüyor.

Çin, kripto para sektörü için eşsiz bir yere sahip olsa da ülkede Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı hala sert bir yasak bulunuyor. Çin Yuanı ile kripto para alımının veya satışının yasak olduğu ülkenin 2019 yılı bilançosu ise tam anlamıyla dudak uçuklatmakta.

Çin 50 Milyar Dolarlık Kripto Para Transferi Yaptı

Chainalysis tarafından yayınlanan güncel bir raporda Çinli vatandaşların sadece 2019 yılında bütün yasaklara ve sermaye kontrollerine rağmen kripto paraları kullanarak 50 milyar dolarlık transfer gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bu transferlerin büyük bir kısmı ABD Dolarına endeksli stablecoin Tether (USDT) kullanılarak gerçekleştirilmiş.

Ticaret savaşları ve devalüasyon gibi faktörler yüzünden zayıflayan Çin Yuanı ve Çin ekonomisi, vatandaşların ABD Doları gibi farklı alternatiflere yönelmesini sağladı ancak sermaye kontrolleri bunun önünde büyük bir engel teşkil ediyordu. Çinli vatandaşların kripto para yoluyla bu kontrolleri ve yaptırımları aşabildiklerini görmeleri ise 50 milyar dolarlık ticari hacme ulaşma konusunda etkili olmuşa benziyor.

Çinli yatırımcıların ne sebeple veya şekilde sektöre girerlerse girsinler kripto para piyasanın geneli için olumlu bir etkiye sahip olacakları tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.