X


Çin’in Baskıları Yaklaşmakta Olan Bir Kripto Yasağına İşaret Ediyor Olabilir Mi?

Bitcoin (BTC) maksimalist ve Ballet CEO'su Bobby Lee kısa süre önce Çin'in kripto para birimi üzerindeki devam eden baskısının etkilerini tartıştı.
13:05
26 Temmuz 2021

Çin, Çinli vatandaşların yüksek riskli yatırımlardan uzak durmasına yardımcı olmak için kripto firmaları üzerindeki düzenleyici baskısını artırıyor.

Çin Dijital Yuan’ı Yaygınlaştırmada Kararlı

Bitcoin (BTC) maksimalist ve Ballet CEO’su Bobby Lee kısa süre önce Çin’in kripto para birimi üzerindeki devam eden baskısının etkilerini tartıştı. Hükümetin dijital renminbi desteğine rağmen Lee, Pekin’in kripto para birimi endüstrisini beslemekle ilgilenmediğini öne sürdü.

Lee, Çin’in ilk kripto borsası BTCChina’yı yönetme görevi sırasında Çin hükümetiyle yaşadığı çatışmaları göz önünde bulundurarak şunları söyledi:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Çin, dijital RMB’nin küreselleşmesi hedefine ulaşmak için (kripto para birimleri üzerinde) düzenleme yapmak istiyor.

Ayrıca Çin hükümetinin bölgede var olan geniş kripto ekosistemine bakmadığını belirtti. Bekle ve gör yaklaşımına vurgu yapan Lee, 2017’nin artan düzenleyici incelemenin başlangıcını işaret ettiğini vurguladı ve bu hızda, “Korkarım 4-5 yıl içinde ülkenin bunu (kripto para birimi) tamamen yasaklayabileceğinden korkuyorum.”

Hükümetin son zamanlarda kripto madenciliği ve ilgili ticaret yasağı, ticaret hacimlerindeki patlama göz önüne alındığında vatandaşları yüksek riskli yatırımlara yoğun bir şekilde dahil olmaktan caydırmayı amaçlıyor gibi görünüyor. Bu düşünceye ek olarak, Lee şunları söyledi:

Bitcoin, dijital yuan ile doğrudan bir rekabet içinde değil. Kripto para endüstrisinin Çin’in geri çekilmesinden zarar göreceğini düşünmüyorum.

Yasaklar Uzun Vadede Bitcoin’i Etkilemeyecek

Bitcoin’in merkezi olmayan küresel ağı, Lee’nin Çin’in kripto para birimini kabul etme veya yasaklama konusundaki tutumunun uzun vadede Bitcoin veya kripto pazarını etkilemeyeceğine inanmasına neden oldu. İzleyicilerin Elon Musk’ın Tesla’da Bitcoin’i benimsemeye yönelik son hareketini anlamalarına yardımcı olmak için deneyimli girişimci, 2021’de daha fazla Fortune 500 şirketinin mevcut portföylerine daha fazla Bitcoin ve kripto para birimi eklemesini umuyor.

Lee, şu anda bardağı taşıran son damlanın kripto para birimini ve Bitcoin’i tamamen yasaklamak olacağına inanıyor. Ancak, giderek artan hükümet girişimleriyle birlikte ana akım işletmelerin katılımını göz önünde bulundurarak, Çin, bireylerin Bitcoin tutmasına ve ticaretine izin verirken kurum içi kripto işletme operasyonlarını kısıtlamaya devam ediyor.

Çin’in riskli ticarete karşı son kripto düzenlemeleri nedeniyle, kripto işletmeleri ekosistemde kalmak için proaktif adımlar atmaya başladı. CT’nin bu gelişmeyle ilgili son raporuna göre FTX, daha önce 101x olan ticaret kaldıracını 20x ile sınırladığını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar