X


Çin ve Hong Kong’dan “Bitcoin’i (BTC) Bitirebilecek” Karar!

Çin ve Hong Kong, Bitcoin yatırımcılarına yeni bir darbe indirdi.
11:11
3 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) fiyatı 14.000 dolara kadar çıksa da regülatörlerin BTC‘ye yönelik hamleleri fiyatı aşağı çekmeye yetti. Asya piyasasının en aktif yerlerinden birisi olan Hong Kong bugün Bitcoin ve kripto paralar hakkında çok sert bir açıklama yayınladı ve fiyat bunu takip ederek düşüşe geçti.

Hong Kong içerisindeki regülatörler bundan sonra bütün kripto para borsalarının ve şirketlerinin sattıkları şey menkul kıymet olsa da olmasa da regülasyona tabi tutulacağını açıkladı. Hong Kong’un finansal regülatörü SFC, daha önce kripto para borsaları için seçime bağlı regülasyonlar yayınlamıştı. Ancak şimdiki gelişme regülasyonların çok sertleşip bütün şirketleri kapsayacağını göstermekte.

Bitcoin

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Özellikle Çin içerisindeki kripto para alım satım kısıtlamaları sürerken birçok Çinli yatırımcı Hong Kong’a geçiş yapıp burada işlemlerini gerçekleştiriyordu. Hong Kong bu yönüyle Bitcoin ve kripto para yatırımcıları için bir köprü görevi görse de yeni regülasyon Asya piyasalarında şok etkisi yaratabilir. Yeni yasa kapsamında bütün Bitcoin ve kripto para borsalarının lisans alması ve lisans almadan kripto para satışı yapamaması sağlanacak.

Çin ve Hong Kong’dan Bitcoin’e Darbe

Aslında bunun Çin’in Hong Kong üzerindeki etkisi ile de ilgisi var. Özerk yönetime sahip olan Hong Kong daha önce de Çin müdahalesi nedeniyle karışmış ve aylarca süren protestolar başlamıştı. Tanınan kripto para analistlerinden LongHash ise konu hakkında yayınladığı Çin merkezli açıklamada, Çin’in kripto para alımlarına çok daha sert bir düzenleme getireceğini ifade etti.

LongHash’in paylaştığı belgede yerel para birimleri ile alınan kripto paranın döviz olarak bozdurulmasının direkt olarak kara para aklama olarak görüleceği ifade ediliyor. Yani Çin Yuanı ile Bitcoin alıp daha sonra bunu USDT’ye çevirmek Çin içerisinde suç sayılabilir.

Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 13.300 dolar seviyesine çekildi ve piyasadaki genel durum da tamamen kızıl gözüküyor. Bu kararın Bitcoin ve kripto para sektörünü tamamen bitirebileceği iddia edilse de yatırımcılar bir şekilde yatırım yapmanın alternatif yollarını bulacaktır. Bugün yapılacak ABD seçimleri de BTC fiyatı için büyük bir değişim yaratabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar