X


Çin Merkez Bankası Eski Başkanı, Kripto Krizinin Arkasındaki Nedeni Açıkladı!

Çin Merkez Bankası'nın eski başkanı ülkedeki kripto krizinin arkasındaki nedeni açıkladı.
10:10
25 Ekim 2021
Çin Merkez Bankası Eski Başkanı, Kripto Krizinin Arkasındaki Nedeni Açıkladı!
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin Merkez Bankası’nın eski başkanı, CBDC’ler ve modern ekonomideki rolleri hakkındaki görüşünü paylaştı ve ayrıca ülkedeki kripto baskısının arkasındaki gerçek neden hakkında birtakım açıklamalarda bulundu.

Çin’in Kripto Baskısının Nedeni

Çin Merkez Bankası eski başkanı Zhou Xiaochuan, geleneksel kripto para birimlerinin geleneksel ekonomik sistemler içinde uygun bir ödeme aracı olamayacağına inanıyor.

Diğer ülkeler dijital para birimlerini ekonomik sistemlerinde uygulamak için farklı yollar kullanırken Çin’in mümkün olan en iyi yolu bulacağına ve kullanacağına inanıyor.

Zhou Xiaochuan’ın yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi, para biriminin en temel işlevi ödeme yapmaktır; aksi takdirde, geleneksel ekonomik sistemde doğası gereği yararsızdır. Para biriminin bir saklama işlevi olsa da, ödemeler için faydalı olması gerekiyor.

CBDC‘lerin piyasaya sürülmesiyle ekonomi, düşük maliyetler, daha yüksek kolaylık ve istikrar gibi sayısız avantaj elde edecek. Geleneksel ödeme yöntemlerinden daha uygundurlar ve daha fazla esneklik sunarlar. İşletmeler de ekonominin dijitalleşmesinden faydalanacak. Küçük işletmeler daha etkili ve daha kolay bir muhasebe çerçevesi oluşturabilecektir.

Kriptolar Uygun Ödeme Yöntemi Değil

Çin hükümetinden geleneksel kripto para birimlerine ve madenciliğe yönelik en son eylemlere atıfta bulunan Zhou, merkezi olmayan blok zinciri tabanlı dijital para biriminin geleneksel ekonomiler için en uygun ödeme yöntemi olmadığı için bunun “en uygun olanın hayatta kalması” gerektiğini dile getirdi.

Büyük olasılıkla, Çin Merkez Bankası‘nın eski başkanı, modern kripto para birimlerinin ücretler, ağ tıkanıklığı ve işlem hızını içeren ölçeklendirmeyle ilgili sorunlarından bahsetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar