X


Çin Bitcoin’e Saldırabilir Mi?

ABD'deki çeşitli üniversitelerde görevli akademisyenlerin yaptığı araştırma Çin'in Bitcoin'e saldırabilecek potansiyeli olduğunu iddia ediyor.
14:00
10 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyadaki ülkeler gelişimini halen sürdürmekte olan kripto para piyasasına karşı çeşitli yönlerde tavır alıyor. Dünyadaki en güçlü ekonomilerden birine sahip olan Çin de bu yeni piyasanın geleceği için kritik bir role sahip. Princeton Üniversitesi ve Florida Uluslararası Üniversitesinde görevli akademisyenler tarafından yapılan bir araştırma Çin’in kripto paralar üzerindeki muhtemel etkilerini inceledi.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Çin devletinin Bitcoin’in altyapısı üzerindeki etkisi giderek büyüyor. Bu da Çin devletine Bitcoin’i şekillendirme hatta yok etme kabiliyeti kazandırıyor. Akademisyen isimlerin ortaya koyduğu bu araştırma kripto para topluluğunun ilgisini çekecek cinsten.

Kripto para piyasasının lideri Bitcoin herhangi bir merkezi otoritenin kontrolünde olamayacak şekilde tasarlandı. Bitcoin’in sahip olduğu altyapı ağın bütün katılımcılarına, ağın sağlığını ve ekosistemin istikrarın sağlama imkanı veriyor. Bitcoin yaklaşık on yıldır faaliyet veriyor ve henüz ağına yapılan hiçbir saldırı başarılı olabilmiş değil. Bu da kullanıcıları Bitcoin’in oldukça güvenli olduğunu düşünmeye itiyor. Ancak habere konu olan araştırmayı gerçekleştiren akademisyenlere göre bu algı gittikçe değişiyor.

Araştırmacılar Bitcoin’in güvenli olduğuna yönelik duyulan inancın değişmesini Bitcoin madenciliğinin değişen şartlarına bağlıyor. Eskiden evlerde kullanılan bilgisayarlar ile gerçekleştirilebilen madencilik faaliyetleri son zamanlarda yüksek oranda hash gücü gerektirmeye başladı. Bu da daha pahalı ve özel madencilik ekipmanlarına ihtiyaç duyulması sonucunu doğurdu. Bu tür cihazların çoğunun Çin’de üretildiği biliniyor. Araştırma Çin’in madencilik alanında sahip olduğu güce dayanarak Bitcoin’in tehlikede olabileceğine işaret ediyor. Araştırmaya göre Çin devleti Bitcoin’e farklı yollardan saldırabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar