X


Changpeng Zhao: “CBDC’lerin Bitcoin’in Yerini Alacağını Düşünmüyorum”

Binance CEO'su Changpeng Zhao bir röportaj sırasında yaptığı son açıklamalarda CBDC’lere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 
14:15
10 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance CEO’su Changpeng Zhao bir röportajda, merkez bankası destekli dijital para birimlerinin (CBDC) kripto para birimleriyle rekabet etmek veya onların yerini almak yerine onları tamamlayacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Zhao, “Merkez bankası dijital para birimleri ortaya çıkabilse de, temelde kripto para birimlerinden çok farklılar. Bitcoin’in yerini alacaklarını sanmıyorum.” sözlerini kullandı.

Öte yandan bazı ülkeler, kripto piyasasının yükselişe geçmesinden sonra itibari para birimlerinin dijital bir biçimi olan kendi dijital token’larını çıkarmayı düşünüyor.

Bunlara ek olarak işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsasının kurucusu, devlet destekli token’ların deneyimsiz kullanıcılara merkezi bir para biriminin güvenini verirken onları dijital paralar hakkında eğiteceğini de ekledi:

Merkez bankalarının kullandığı, blok zinciri teknolojisinin çok güçlü bir doğrulaması. Aynı zamanda çok güçlü bir eğitim portalı olarak da hizmet ediyor, şimdi hükümetler kullanıcıları kripto hakkında eğitiyor

Ayrıca Zhao, merkez bankası dijital para birimlerinin potansiyel olarak bir değişim aracı olarak hizmet edebileceğini ve borsaların entegre olması için başka bir seçenek sunabileceğini de sözlerine ekledi.

Kripto Benimsenmesi Artıyor

Changpeng Zhao, paralarını kripto para birimlerine yatırmak isteyen yatırımcıların sayısının bir yıl içinde beş kat arttığını ifade ediyor. Zhao konuyla ilgili olarak da “Sanırım bu yılki kurum sayısında, geçen yıla göre  muhtemelen beş katlık bir artış var. Bu yıl muazzam bir büyüme gördük” sözlerini kullandık.

Dört yıl önce dünyanın en büyük dijital para borsası Binance‘i kuran Zhao, kripto para birimlerinin artan popülaritesinin en iyi şekilde Bitcoin tarafından yansıtıldığını söyledi. Bilindiği gibi Bitcoin Kasım ayında ciddi bir fiyat artışı yaşadı ve 69.000 doları rekor seviyesi olarak belirledi.

Bu noktada Zhao, benimsenmenin arttığını, Bitcoin fiyatında yaşanan artışla da kanıtlandığını dile getirdi. Ayrıca Zhao, kripto piyasasına katılan farklı türde yatırımcılar olduğunu da dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar