X


CFTC Başkanı, Ethereum 2.0 Konusunda Sert Bir Uyarıda Bulundu!

Ethereum 2.0 menkul kıymet ilan edilebilme riski mi taşıyor?
13:00
14 Kasım 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) yeni başkanı Heath Tarbert, Ethereum‘un (ETH) önemli gelişmesi Ethereum 2.0 hakkında açıklamalarda bulundu ve Ethereum geliştiricilerini uyardı.

Önümüzdeki dönemde proof-of-stake mekanizmasına geçmeyi planlayan Ethereum geliştiricileri, bu protokolü destekleyen ETH token’lerini piyasaya sürecek. Tarbert de söz konusu token’lerin CFTC tarafından konulan regülasyonları ihlal edebileceğini ve Ethereum’un bu durumda menkul kıymet bile ilan edilebileceğini vurguladı. Tarbert geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında Ethereum’un mevcut haliyle bir menkul kıymet olmadığını ve emtia olarak sınıflandırılıp vadeli işlem sözleşmesi piyasaya sürebileceğini bile belirtse de, yeni gelişmeden memnun değil gibi gözükmekte.

”Bu konuda (Ethereum 2.0) oldukça düşünceliyiz ve dikkatli hareket edeceğiz.”

ABD Kripto Para Regülasyonunda Lider Olmalı

Tarbert dün katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmasında kripto para birimleri için parlak bir gelecek gördüğünü ifade etti ve Amerika’nın kripto para regülasyonları konusunda liderliği üstlenmesinin elzem olduğunu vurguladı:

”Bir regülatör olarak en azından yeniliğin ve girişimin filizlenebileceği bir çevre yaratmak istiyorum.”

Aslında regülasyonlar sadece Ethereum için değil, bütün kripto para sektörü için bir risk teşkil etmekte. Çin Başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz ay yaptığı blockchain açıklamaları Asya’nın önde gelen ekonomisinin kripto para sektörüne de gireceğinin düşünülmesine yol açtı. ABD’li birçok yönetici kripto para regülasyonları konusunda hızlı davranılması gerektiğini belirtse de, henüz herhangi bir gelişme görülmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar