X


Cardano, Eleştirilerin Hedefinde!

Cardano, akıllı sözleşmeler testneti, ilk merkeziyetsiz borsa (DEX) uygulaması olan Minswap'ın lansmanında zorluklarla karşılaşmasının ardından eleştiri oklarını üzerine çekti. Eleştirilere, Cardano destekçileri tarafından arka arkaya cevaplar geldi.
17:45
11 Eylül 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Cardano, akıllı sözleşmeler testneti, ilk merkeziyetsiz borsa (DEX) uygulaması olan Minswap’ın lansmanında zorluklarla karşılaştı. Sorun, Cardano’nun eşzamanlılık sorunlarıyla karşı karşıya kalan akıllı sözleşmeler uygulamasına yönelik yeni eUTXO yaklaşımına bağlanıyor. Konuyla ilgili birkaç çözüme ulaşıldığı iddia ediliyor.

Cardano Destekçileri Eleştirilere Karşı Çıkıyor

ADA destekçileri Cardano blockchainine yönelik eleştirilere karşı çıkarak gelecekte daha iyi sonuçlar beklediklerini dile getiriyor. Cardano, 12 Eylül’de akıllı sözleşmelerin halka açık olarak gerçekleşecek bir lansman ile sürece devam ediyor. Cardano (ADA) blockchaini, akıllı sözleşme özelliğini başlatma yolculuğunda uzun bir yol kat etti. 5 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan akıllı sözleşmeler platformu, Ağustos ayında Alonzo testnetini (test ağı) başlattı. Bununla birlikte, test ağında akıllı sözleşme uygulamalarının piyasaya sürülmesi, platformu eleştiri konusu yapan bazı  zorluklar ortaya çıkardı.

Testnette başlatılan ilk merkeziyetsiz finans uygulaması MinSwap, ciddi ölçeklendirme sorunları ile karşılaştı. Yazılım geliştiricilerinin, sorunları çözmek amaçlı geçici bir süre için platformun kapatılacağını duyurması ile de Cardano’nun akıllı sözleşmeler konusundaki halihazırda aldığı eleştirileri ciddi ölçüde arttırdı. Sorunun kaynağı daraltıldı ve sorunun, Cardano’nun akıllı sözleşmeler çözümünün uygulanması için eUTXO protokolünü kullanmasından dolayı kaynaklandığı belirlendi. Genişletilmiş harcanmamış işlem çıktısı anlamına gelen eUTXO’nun, hem Bitcoin hem de Ethereum tarafından kullanılan protokollerin özelliklerini birleştirerek ulaşılan yeni bir çözüm olduğu söyleniyor.

Cardano, Bitcoin’in UTXO modelini, Ethereum’un akıllı sözleşmeleri genişletilmiş UTXO (EUTXO) muhasebe modelinde işleme yeteneği ile birleştirmeye çalıştı. Cardano‘nun defter modeli, UTXO modelinin temel avantajlarından ödün vermeden çoklu varlıkları ve akıllı sözleşmeleri desteklemek için UTXO modelini genişletiyor. Bununla birlikte, şikayetler, modelin birden fazla farklı aracının aynı anda aynı akıllı sözleşme ile etkileşime girme yeteneğini ifade eden eşzamanlılığı desteklememesiydi. Cardano geliştirici ekibi, Cardano’nun akıllı sözleşmelerinin özelliğinin blok başına yalnızca bir işleme izin verdiğine dair dile getirilen görüşün aksine, birden fazla işlemi çok iyi idare ettiğini açıkladı.

Weiss Crypto: Medyada Yapılan Yorumlar “Samimiyetsiz Ve Alaycı”

Cardano blockchaininde başlatmayı planlayan birkaç DEX borsa geliştiricisi, karşılaşılan sorunlara çözüm bulduklarını, ancak hiçbiri çözümlerini yayınlamadığını belirtti. Bu nedenle birçok Cardano destekçisi Cardano’ya yönelik eleştirileri savunmaya geçti. Kripto para firması Weiss Crypto, ölçeklenebilirlik sorunun olmadığını ve popüler medya görüşünün yanlış olduğunu iddia eden açıklamalar yaptı. Endüstrinin ilerleme yolunda bazı zorluklarla karşılaşmasının normal olduğunu ekleyerek birçok kripto paranın gelişim sürecindeki yaşadığı zorluklara örnekler verdi. Ayrıca medyada yapılan yorumları “samimiyetsiz ve alaycı” olarak nitelendirdi.  Bununla birlikte firma Cardano’nun, çizginin dışına çıkma konusundaki cesaretini överken, projenin gelecğinin parlak olduğunu umduğunu da sözlerine ekledi. Tüm bu zorluklar ve eleştirilere rağmen ekip kararlı. Cardano, herkese açık akıllı sözleşme testnetini 12 Eylül’de başlatılacaklarını ve çok beklenen güncellemeyi tüm kullanıcılara getireceklerini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Ali Can
    9 ay önce

    Ethereum denen topal eşşek yıllardır dökülüyor ama hiç eleştirilmiyor nedense.Ethereum tarafını korku sardı ve çamur atarak Cardano’yu durdurmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar.

    20