X

Büyük XRP Transferleri Kafa Karıştırdı: PayPal İle İlgisi Var Mı?

Gerçekleşen büyük XRP transferleri BitGo ile alakalı olduğu için kafaları karıştırdı.
19:41
14 Kasım 2020

XRPL Monitor tarafından Twitter’da paylaşılan veriler, Avrupa’daki ODL platformu Ripple’ın, gözetim hizmeti BitGo ve başka bir kripto borsası ile birlikte toplam 111 milyon XRP’yi ortaklaşa taşıdığını gösteriyor. Geleneksel para birimi ile değerlendirildiğinde bu miktarın 29,535,129 dolara eşit olduğu görülüyor.

111 Milyon XRP’lik İşlem

Ortaya çıkan bilgilere göre XRP’nin dördüncü en büyük kripto para biriminin arkasındaki Blockchain devi olarak bilinen Ripple, her biri 16 milyon XRP’lik iki transfer gerçekleştirdi. Fonların, Ripple’ın dahili dijital cüzdanları arasında gerçekleştiği ve aralarında şirketin “ekstra emanet cüzdanı” olan RL18-VN’nin de olduğu iddia ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre fonlar bu cüzdandan, Ripple’in müşterilerinin ve finans kurumları olan ortaklarının cüzdanlarına gönderildiği düşünülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan Ripple, bu işlemleri genellikle kurumsal oyuncular için cüzdan, borsa ve saklama hizmetinin işlevlerini birleştiren BitGo platformu üzerinden gerçekleştiriliyor. Yukarıda bahsedilen XRP transfer serisinde ise BitGo, 24 milyon XRP’yi Lüksemburg’da bulunan bir Ripple ODL ortağı Bitstamp’a gönderdi. 111 milyonluk gönderinin diğer büyük kısmı olan 54 milyon XRP ise Coinone borsasına gönderildi.

PayPal’ın BitGo Planları

21 Ekim’de küresel ödeme devi PayPal, müşterilerinin kripto satın almalarına izin verme ile ilgili planlarını kamuoyu ile paylaştı. PayPal’ın bir kripto şirketi satın almayı düşündüğü ve BitGo’nun da o listede olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

TechCrunch kurucusu Michael Arrington, konuyla ilgili paylaştığı bir Twitter gönderisinde PayPal’ın BitGo’yu çoktan satın almış olabileceğini dile getirdi. Arrington’a göre eğer durum böyleyse o zaman PayPal’ın merkezileştirilmiş yapısı BitGo‘nun çalışmasını ve kullanıcılarının fonlarını olumsuz etkileyebilir.

Arrington konuyla ilgili açıklamasında, “Eğer PayPal BitGo’yu satın alırsa ve bu gerçekleşmiş gibi görünüyorsa, BitGo kripto istemcilerinin varlıklarının güvenliği konusunda rahat olup olmayacağı net değil. Paypal, hesapların dondurulmasıyla ilgili şeffaf politikalarıyla tanınmıyor.” ifadelerini kullandı.

PayPal’ın Kripto Hamlesi

PayPal yukarıda da belirttiğimiz gibi geçtiğimiz ay kripto para işlemlerine izin vereceğini açıkladı. Ardından kısa bir süre sonra da Amerika’daki kullanıcılar için işlemlerin başladığı duyuruldu.

Yapılan son açıklamalara göre artık ABD’deki tüm PayPal hesap sahipleri doğrudan PayPal ile kripto para birimi işlemlerini gerçekleştirebilecek. Dolayısıyla artık uygun kullanıcılar PayPal uygulaması aracılığıyla Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) satın alabilecekler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar