X


Bu Veriler Kurumsal Yatırımın Arttığını Gösteriyor

Kripto alanındaki kurumsal yatırımların oranı artıyor.
12:50
7 Temmuz 2020

6 Temmuz’da yayınlanan CryptoCompare raporu, kripto para birimi borsa piyasasındaki aylık eğilimleri yakından analiz etti ve kripto türevleri hacimlerinin bu Mayıs ayında zirveyi gördükten sonra azalmaya başladığını ortaya çıkardı. Kripto türevleri hacmi Haziran ayında %35.7 düşüşle 393 milyar dolara geriledi.

Volatilite ve Kriptolar

Spot piyasalarda da gözlenen genel eğilim kısmen, Bitcoin’de görülen volatilitenin azalması ve piyasadaki kripto varlıklarının çok olması ile açıklanabilir. Ancak geçen ay Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösteren DeFi token’ları gibi birkaç istisna bulunuyor.

Öte yandan türev piyasalar için genel hacimlerdeki düşüşe rağmen, düzenlenmiş opsiyon işlemleri popülerlik kazanıyor gibi görünüyor. Haziran ayında, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin opsiyonlarının toplam hacmi %41 oranında arttı ve 8.444 adet işlem gören opsiyonla aylık en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte CME’de işlem gören BTC vadeli işlemleri Haziran ayında %23 azaldı.

Kurumsal Yatırım Sinyalleri

CME’de hacimlerin yükselmesi, Bitcoin‘i zirveye taşıması beklenen kurumsal yatırımların artmasının bir habercisi olarak nitelendiriliyor. Ayrıca kurumsal yatırımların arttığını gösteren tek işaret de bu değil.

Bu eğilimler, %80’in üzerinde bir kurumsal yatırımcı demografisine sahip olan ve şu anda 4.1 milyar dolar değerindeki dijital varlıkları yöneten GBTC gibi fonlarda zaten görülüyor. GBTC Dijital Para Grubu CEO’su Barry Silbert, henüz hiçbir ayrıntı bilinmese de yakın zamanda fonun rekor kırdığını ifade etti.

Kurumsal ihtiyaçlara hitap eden şirketler de kripto para alanına giriş yapıyor be bu eğilimi daha da güçlendiriyor. Örneğin, İngiltere’nin en büyük dört muhasebe şirketinden biri olan KPMG, Chain Fusion adlı bir kripto para birimi yönetim platformu başlattı.

Bunun yanında kurumsal yatırımcıların yalnızca Bitcoin’e değil Ethereum gibi farklı kripto para birimlerine de ilgi duyduğu görülüyor. Örneğin Haziran başında yapılan açıklamalarda, Deribit borsasındaki Ethereum opsiyonlarındaki açık pozisyon sayısının 140 milyon doları aştığı ifade edilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar