X


Bu Ülke Hedefe Kitlendi! Dijital Varlıklarda Dünya Lideri Olmak İstiyor

Avustralya kripto para birimlerine artan taleple birlikte bu sektörde dünya lideri olmayı hedefliyor.
18:10
27 Ağustos 2021
Bu Ülke Hedefe Kitlendi! Dijital Varlıklarda Dünya Lideri Olmak İstiyor

Avustralya’yı bir teknoloji ve finans merkezi olarak geliştirmeye yönelik oluşturulan NSW Liberal Senatörü Andrew Bragg başkanlığındaki bir komite, kripto para birimlerine odaklanan ikinci kamuya açık oturumuna ev sahipliği yaptı.

Avustralya Kripto Para Birimlerinde Dünya Liderliğini Hedefliyor

Duruşma sırasında hazır bulunan piyasa katılımcıları, Avustralya’nın dijital varlıklarda küresel bir lider olabilmesi için önemli bir konumda olduğunu savundu. Özellikle, sektöre artan kurumsal katılım nedeniyle hızlı bir şekilde büyümeye devam eden 1 trilyon dolarlık kripto para birimleri saklama hizmetleri üzerine yoğunlaşılabileceği belirtildi.

Oturuma katılanlar arasında yerel kripto endüstrisi üyelerinin yanı sıra, yalnızca bilgisayar koduyla yönetilen merkezi olmayan özerk organizasyonları (DAO’lar) yasal olarak tanımayı öneren akademisyenler de yer aldı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Nisan ayında, ABD’nin Wyoming eyaleti, bireysel geliştiricileri ve paydaşları davalardan koruyan DAO Yasasını çıkararak bir tarih yazdı. Ancak diğer ABD eyaletlerinde ve yargı bölgelerinde fütüristik yönetim biçimi konusunda hala yasal bir kesinlik bulunmuyor.

Öte yandan Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi (AUSTRAC) tarafından sağlanan verilere göre, şu anda ülkede hizmet veren 400’den fazla kripto para borsası kayıt altına alınmış durumda.

Kripto Para Düzenlemelerindeki Eksiklikler

Yine aynı ay içerisinde Senatör Bragg, Avustralya’nın kripto para birimi düzenlemelerindeki eksiklilerden bahsetti. Bu eksiklik, ülkede yeni hizmet vermeye başlayan kripto para borsalarının bankalarla ortaklık kurmasını zorlaştırdı.

Bragg, The Sydney Morning Herald’a verdiği demeçte yerel kripto girişimcilerinin Singapur, Almanya ve Büyük Britanya’ya yöneldiğini söyledi ve şu ifadelere yer verdi;

“Düzenlemelerdeki belirsizliğin kripto girişimcilerini diğer yetki alanlarına zorladığının farkındayız. Sadece Singapur değil, aynı zamanda Almanya ve İngiltere’de de benzer durum söz konusu.”

Yakın tarihli bir anket, Avustralyalıların %25’inin kripto para birimlerine sahip olduğunu veya sahip olmayı planladığını gösteriyor. Bununla birlikte, aynı anket Avustralya’lıların %56’sının Bitcoin‘i Elon Musk‘ın oluşturduğunu düşündüğünü gösterirken, ülkedeki insanların kripto para sektörü hakkında daha fazla bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğunu gözler önüne seriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar