X


Bu Altcoin’e Dikkat Fiyatı Yüzde 99 Düştü! Milyonlarca Dolarlık Kayıp Yaşandı!

1000 dolarınız 73 cent'e düşse ne hissedersiniz? Bu altcoinin yatırımcıları kısa süre önce bunu yaşadı.
21:21
5 Ocak 2022

Kripto para yatırımcılarının korktuğu şeylerin başında “rug pull” geliyor. Türkçeye “halı çekme” olarak çevrilen bu terim “proje sahibinin” elindeki tüm varlıkları tek kalemde satmasıyla yaşanıyor. Hatta daha fazla token üreterek elindeki miktarın üzerinde de satış yapıp tüm alım emirlerini sıfırlaması da mümkündür. Elbette bu durumda ilgili kripto paranın fiyatı sıfıra düşer. Yeniden böyle bir durum yaşandı ve bu altcoine yatırım yapanlar tüm parasını kaybetti.

Arbix Finance Dolandırıcılığı

Blockchain güvenlik firması CertiK, projenin rug pull yaptığını açıkladı ve yatırımcıları bu kripto paradan uzak durmaya davet etti. Binance Smart Chain yield farming protokolü Arbix Finance, blockchain güvenlik şirketi CertiK tarafından yapılan tespitlere göre yatırımcılarını dolandırdı.

Firmanın olay analizine göre, projenin mimlenmesinin birkaç nedeni vardı. Güvenlik firması, şunları söyledi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“ARBX sözleşmesinde mint() onlyOwner function işlevi var, 10 milyon ARBX tokeni 8 adrese gönderildi. Ve 4,5 milyon ARBX tek bir adrese gönderildi”.

Firma ayrıca, kullanıcılar tarafından yatırılan 10 milyon dolarlık fonun doğrulanmamış havuzlara yönlendirildiğini ve sonunda bir bilgisayar korsanının havuzlardaki tüm varlıkları boşalttığını bildirdi.

Arbix Finance fiyatı 0,00104882 dolara kadar düştü. Dün bu projenin fiyatı tam 1,42 dolar seviyelerindeydi. Yani 1000 doları olan yatırımcıların tüm portföyü 0,73 dolara kadar gevşedi.

 Arbix Finance Rug Pull

Dolandırıcılık riskini analiz etmek için platformun Skytrace aracını kullanan firma, bilgisayar korsanının fonları merkezi olmayan borsa AnySwap aracılığıyla Ethereum’a taşıdığını belirledi. Rug Pull terimi, geliştiricilerin sahte kripto veya merkezi olmayan finans projelerine büyük miktarda yatırım aldıktan sonra projeleri tamamen terk ettiği olayları tanımlamak için kullanılır. Bunun gibi dolandırıcılıklar kripto endüstrisinde çok yaygındır.

Dünya çapında sayısız yatırımcı rug pull kurbanı oldu. Zararların toplam boyutu ise 7,7 milyar doları aştı. Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapor, 2021’de kripto dolandırıcılığı yoluyla kaybedilen paranın artışına en çok rug pul’ların katkıda bulunduğunu öne sürüyor. Raporda, “2021’deki tüm kripto para dolandırıcılığı gelirinin %37’sinin” rug pull’lar olduğu belirtiliyor.

Kasım 2021’de, yatırımcılar OlympusDAO’nun bir çatalı olan AnubisDAO’nun bir rug pull’unda yaklaşık 57 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) kaybetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar