Bu Altcoinde Ralli Beklerken Düşüş Gelebilir!

Popüler altcoin büyüyor ve daha dayanıklı hale geliyor. Ancak fiyat için şimdilik aynı şeyi söyleyemeyiz.
13:20
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin’in kararsız olduğu veya düştüğü günlerde birçok altcoin yaptığı duyurular, teknik geliştirmelerle pozitif ayrışabiliyor. Ancak popüler altcoin için işler biraz karıştı. Yakında mainnet resmen yapılacak peki bu gelişmeye rağmen yatırımcıları rahatsız eden ne? Son güncellemenin popüler altcoinde ne gibi sonuçları olacak? Güncel veriler ve beklentiler neler?

Filecoin (FIL) Büyüyor

Merkezi olmayan depolama sistemi Filecoin geçtiğimiz yıl depolama sağlayıcılarının ve kullanıcıların katılımı nedeniyle gelirinde bir artış kaydetti. Bu paydaşların aktif katılımı, talep ve arzın her ikisinin de sıçrama yaptığı anlamına geliyordu. Messari’ye göre, Filecoin arz tarafı ve protokol geliri, ağın KPI’larına büyük ölçüde katkıda bulunmayı başardı. Dağıtılmış kripto veri kütüphanesinden alınan bilgiler, aktif depolama anlaşmalarının ve depolama kapasitesinin Filecoin’in depolamasının Yıldan Yıla (YoY) bazında %1755,7 oranında artmasını sağladığını ortaya koydu.

Bu artış veri depolama için daha fazla alan olduğunu ve merkeziyetsizliğin güçlendiğini gösteriyor. Ayrıca sansür riski de artan taleple ters orantılı şekilde azalıyor.

Teknik Analiz

Kısa vadede Bitcoin’in FIL Coin fiyatı üzerindeki etkisi devam ediyor. Kral kripto para birimi 22.400 doları koruyamadığı için FIL fiyatı 6 doların altına indi. RSI aşırı satış bölgesine giriyor ve 6,10 dolar seviyesinin altındaki kapanışlar düşüş senaryosunun devam edebileceğini gösteriyor. Bitcoin cephesindeki olumsuzluk devam ettiği sürece 6,1 dolar altı kapanışlar fiyatı 5,42 ve 4,71 dolar desteklerine itebilir.

Tersi senaryoda ise 6,39 ve 7,108 dolar hedeflerinin ardından 8 doları aşan bir fiyat görebiliriz.

FVM Mainnet

Filecoin, FVM yükseltmesinin arkasındaki fikrin, ağdaki akıllı sözleşmeler için bir çalışma zamanı ortamı yaratmak olduğunu savunuyor. Bu, Filecoin tamamen Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu hale gelirken kullanıcıların açık veri ekonomisine erişebileceği anlamına geliyor. Sonuç olarak, ERC-20 tokenlerinin Filecoin ağında doğrudan piyasaya sürülmesi anlamına gelecektir. Depolama açısından, FVM uzun vadeli depolama kanıtları sağlayacaktır, böylece sağlayıcılar blockchainin kusurlarını çoğaltabilir ve onarabilir.

Daha iyi depolama performansı olasılığına rağmen, Filecoin ekosistemindeki kullanıcılar durumdan pek memnun değil. Santiment verilerine göre ağırlıklı duyarlılık -0,335’e düşmüştü. Bu düşüşün arkasında sosyal hacim tarafından yönlendirildi. Filecoin diğerlerine göre bugünlerde daha fazla eleştiri alıyor.

Filecoin, 4 Mart’taki Ethereum Denver etkinliğinde FVM’nin pratikte neler başaracağını açıkladı. Proje, Mainnet lansmanının Filecoin’in açık veri ekosistemine erişimi olan en iyi L1 olarak konumunu sağlamlaştıracağını belirtti. IPFS Lideri Colin Evra şunları söyledi;

“FVM’nin lansmanı, Filecoin ana planının bir adımını başlatarak açık veri ekonomisine akıllı sözleşmeler ve kullanıcı programlanabilirliği getiriyor”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar