Bu Altcoin’e Dikkat Çeken Sermaye Akışı! Perde Arkasında Ne Var?

Popüler altcoin'lerden biri, balinaların verdiği destekle son 7 günde neredeyse yüzde 20 oranında değer kazanarak dikkat çeken bir çıkış yaptı. Peki altcoin için sırada ne var?
16:43
28 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Cardano yatırımcıları, ADA fiyatının 0,375 dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla yüksek kazanımlar sağlamayı beklerken ve altcoin’e yoğun sermaye akarken karşı karşıya olunan bazı engeller dikkat çekiyor.

ADA Fiyatı: Hızlı Kazanç, Hızlı Kayıp

Cardano (ADA), güncel fiyatlarla 2021’nin Eylül ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,10 doların yüzde 87,52 altında işlem görüyor. Son 7 günde kaydedilen yüzde 20’lük yükseliş, ADA fiyatını 0,330 dolara düşmesiyle sonuçlanan 10 günlük kayıpların toparlanmasını sağladı. Cardano, son birkaç gün içinde piyasa değerine akan 2.3 milyar dolarla para akışı ile yüksek sermaye akışı gören altcoin’lerin arasında 2’nci sırada yer aldı ve neredeyse yüzde 16’lık bir büyüme kaydetti.

Cardano’nun yanı sıra, yüksek oranda büyüme gösteren diğer Layer 1 Blockchain’leri sırasıyla 500 milyon dolarlık ve 700 milyon dolarlık para akışıyla Ethereum Classic (ETC) ve Avalanche (AVAX) oldu. Cardano’nun piyasa değeri, yukarı yöndeki fiyat hareketleriyle dikkat çeken bir çıkış yapmış olsa da bu çıkışı kayıplar takip etti. Yazım sırasında ADA fiyatı son 24 saatte kaydettiği yüzde 5,67’lik düşüşle piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para arasında en çok değer kaybeden kripto para oldu. Görünüşe göre, ADA’nın hızlı yükselişini, hafta sonu yaklaşırken piyasanın kırmızı renge bürünmeye başlamasıyla birlikte hızlı düşüş takip ediyor.

Cardano Balinalarının Durumu

27 Ekim’de LunarCrush’tan alınan veriler, piyasa değeri bakımından 8’nci en büyük kripto para olan ADA‘nın göreceli birleşik sosyal etkinlik ve piyasa etkinliği bakımından Cardano’nun en iyi 3 bin 954 kripto para arasında ilk sırada yer aldığını gösteriyor.

Yüksek sosyal etkinliğin yanı sıra, 10 bin ila 1 milyon ADA’ya sahip balinaların desteği, Cardano’nun 26 Ekim’deki yükselişine yardımcı olmuş gibi duruyor. Balina seviyesi Cardano adresleri 25 Ekim’den 27 Ekim’e kadar olan dönemde kayda değer bir büyüme gösterdi. Bu da balinaların ADA biriktirdiği anlamına geliyor. Ancak fiyatın güç gösteremeyerek yönünü aşağıya çevirmesiyle birlikte balinaların cüzdanlarındaki ADA’ları boşaltmaya başladılar. Öte yandan bin ila 10 bin ADA tutan küçük Cardano yatırımcıları geçen ay ADA arzındaki paylarını yüzde 4,96’dan yüzde 5’in üzerine çıkardı.

26 Ekim’de balinaların gerçekleştirdiği işlem sayısında, yukarı yönde hareket etmeye meyilli piyasa yapısının ortasında ADA fiyatını yukarı yönde hareket etmek için zorlamaya çalışan balinalara işaret eden son derece sağlıklı bir artış kaydedildi.

Tüm bunlarla birlikte ADA MVRV z-skoru negatif eğilim göstermeye devam ediyor. Bu da altcoin’in hala değerinin altında işlem gördüğünü gösteriyor. MVRV, fiyat maliyet bazına yaklaştıkça/uzaklaştıkça yatırımcıların davranışları hakkında fikir verir. ADA’nın 7 günlük MVRV oranı bir yıl içinde görülen en yüksek seviyelere çıktı, ancak negatif bölgeye doğru hızlı bir geri çekilme gördü.

Şimdilik ADA’nın zincir üstü ölçümleri Cardano yatırımcıları ve balinalar için daha fazla acının yaşanabileceğini işaret ediyor. Ağırlıklı olarak 1 dolar seviyesini hedefleyen Cardano balinaları bunun için öncelikle 0,50 dolar ve 0,70 dolardaki direnç seviyelerini geçmek zorunda. ADA için düşüşü işaret eden teknik görünümden dolayı altcoin’in fiyatın bir kez daha 0,375 dolardaki desteği ziyaret edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar