X


Brezilya, Yasa Dışı Kripto Para İşlemlerine Karşı Yeni Önlemleri Açıkladı

Brezilya Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, kripto para birimlerini kapsayan mali suçlar için cezaları önemli ölçüde sıkılaştıran bir yasa tasarısını onayladı.
15:00
4 Ekim 2021

Brezilyalı milletvekilleri, kripto para işlemlerini içeren kara para aklama ile ilgili bir dizi yeni ceza tasarısını onaylayarak katı düzenleme stratejisini seçti. Dünyanın dört bir yanındaki devletlerin hükümet yetkilileri kripto para birimlerinin yakasını bırakmıyor.

Yeni Tasarı

Brezilya Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, 29 Eylül tarihli resmi duyuruya göre Bitcoin gibi kripto para birimlerini kapsayan mali suçlar için cezaları önemli ölçüde sıkılaştıran bir yasa tasarısını onayladı. Yapılan değişiklikler 2303/15 sayılı yasa tasarısının bir parçası olup ceza boyutunu artırmaktadır. Bununla birlikte para cezasına ek olarak asgari hapis cezasının üç yıldan dört yıla ve azami hapis cezasının 10 yıldan 16 yıl sekiz aya çıkarılması önerildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Federal milletvekili Aureo Ribeiro yeni yasa tasarısının, Brezilyalıları yasa dışı kripto para işlemlerinden korumak adına oluşturulduğunu belirtti. Ribeiro, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Düzenleme eksikliği döneminde insanların bir çıkış yolu yoktu. Brezilya’da piyasalar iyileştirilecek ve düzenlecek. Milyonlarca Brezilyalı’yı aldatmak için teknolojiyi kullanan vurguncular artık burada barınamayacak.

Deneyimli siyasetçi; alım satım, borsalar ve ödemeler gibi daha geniş kripto para birimleri işlemleri konusunda iyimser bir tavır sergiledi. Medyaya yansıyan son bilgilere göre Ribeiro, lider kripto para birimi Bitcoin‘i ülkenin resmi para birimi statüsüne kavuşabileceğini aktarmıştı.

Brezilya, Kripto Para Birimlerini Benimsiyor

Brezilya son dönemde kripto para birimi benimsenme ve işlemler oranlarında ön plana çıktı. Geçtiğimiz ağustos ayında Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, devleti yerel düzenlemeleri yeniden gözden geçirerek kripto pazarını benimsemeye çağırmıştı. Bununla birlikte haziran ayında Brezilya Menkul Kıymetler Borsası bir Bitcoin yatırım fonu alım satımına onay vermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar