X


Boğa Ve Ayı Piyasası: 2022’de Panik Satış Sonrası Bitcoin Kayıpları

Ünlü analitik firması Glassnode ve Decentrader'dan elde edilen verilere göre, Bitcoin (BTC) 2022'nin Ocak ayında, satın alınan fiyatların çok altında satılıyor. Bu panik satışı uzun vadeli yatırımcıların lehine gözüküyor ve bu yatırımcılar zamanla bu arzı diğerlerinin aleyhine kullanmayı planlıyor.
16:50
28 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bazı analistlere göre Bitcoin, kavramsal olarak hala yükseliş trendinde bulunuyor. Buna rağmen yatırımcılar, kripto paralarını satın aldıklarından daha ucuza sattığını söylüyor. Bitcoin (BTC) yatırımcılarının kayıpları ve BTC fiyatındaki düşüş bazı yatırımcıların paniklediğini gösteriyor.

Ünlü analitik firmaları Glassnode ve Decentrader’dan elde edilen verilere göre, Bitcoin (BTC) 2022’nin Ocak ayında, satın alınan fiyatların çok altında satılıyor.

Piyasada Panik Satışlar Yapılıyor

Hiçbir yatırımcı kar etmeden varlıklarını satmak istemiyor. Ancak Bitcoin düşüş trendi gösteriyor ve yatırımcıları, varlıklarını satmaya itiyor. Bu panik satışı uzun vadeli yatırımcıların lehine gözüküyor ve bu yatırımcılar zamanla bu arzı diğerlerinin aleyhine kullanmayı planlıyor.

Harcanan kar çıktı oranı (SOPR) metriğini analiz eden Decentrader analisti Philip Swift, genel satışın nispeten düşük kalmasına rağmen bu yıl paniğin ortaya çıktığını ortaya koyuyor. SOPR verilerine göre son zamanlarda ciddi bir panik satış yaşanıyor.

SOPR genellikle, BTC için belirli aralıklarla toplam satın alınan fiyat ve satılan fiyat verilerini ele aldığı, satıcıların karda mı yoksa zararda mı olduğunu gösteren analizleri sunuyor.

Bitcoin’in fiyat trendi, Kasım ayından bu yana %50 oranında geri çekilmesiyle herkesi şaşırtıyor. Ancak bu süreç için kesin bir ayı piyasası denilemiyor.

Kurumsal Yatırımcılar Piyasaya Geri Dönüyor

Glassnode’un bu hafta belirttiği gibi, işlemlerin çoğu şu anda 1 milyon dolar veya daha büyük meblağları içeriyor. Firmanın sonucuna göre bunun sebebi, piyasadaki bireysel değil kurumsal yatırımcıların gerçek güç olduğunu işaret ediyor. Bitcoin’in transfer hacmi, tüm işlemlerin %65’inden fazlasının 1 milyon dolardan daha büyük olması sebebiyle, kurumsal boyuttaki akışların hakimiyetinde olmaya devam ediyor. Kurumsal hakimiyet tam olarak Ekim 2020’de başlamıştı. 2022 ise, kurumların gerçek anlamda Bitcoin piyasasına döndüğü yıl olarak ilan ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar