X


BitMEX Davası, Bu Dört Borsaya Yaradı

BitMEX’ten 48 saatte 45.000’in üzerinde Bitcoin çekildi ve 20.000’den fazlası bu borsalara gönderildi.
11:22
3 Ekim 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) BitMEX’e ve kurucularına karşı 1 Ekim’de büyük suçlamalarda bulundu ve bu olayın ardından borsadan 45.000 Bitcoin (BTC) farklı borsalara aktarıldı. BitMEX her ne kadar olay anından itibaren titizlikle bütün işlemleri devam ettirse de kullanıcılar kendilerini garanti altına almak istemiş gibi görünüyor.

BitMEX Davası

CFTC hem borsaya hem de kurucularına, kara para aklamaya izin vermek ve yasadışı bir türev işlem platformu işletmek suçlarıyla dava açtı. Bu haberlerin duyulmasının hemen ardından beklendiği gibi Bitcoin ve diğer kripto para birimleri düşüşe geçti.

Bunların yanında son aylarda BitMEX piyasalarda bir aşağı yönlü hareketi daha tetiklemişti. Borsa, “Kara Perşembe”den sonra kullanıcıların fonlarını çekmelerini engel olan bir kesinti sebebiyle güven kaybetmeye başladı. Kullanıcılar 13 Mart’tan CFTC suçlamalarına kadar 100.000’in üzerinde BTC’yi çektiler. Ancak son iki günde görülen çıkışın eşi benzeri daha önce yaşanmamıştı.

45.000’in Üzerinde BTC Çıkışı

Crystal Blockchain’den alınan verilere göre, 48 saatten kısa bir sürede borsadan net çıkışlar 45.000 Bitcoin‘i aştı. Bu arada öncelikle Gemini ve Binance ardından da OKEx ve Huobi bu durumdan en çok faydalanan borsalar olarak karşımıza çıkıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre 20.000’den fazla BTC BitMEX’ten bahsi geçen bu dört borsaya aktarıldı.

BitMEX kendisinden önceki birçok borsa gibi kaybolup gider mi, yoksa olayın üstesinden gelerek yoluna devam mı eder henüz belli değil.

Blockchain Intelligence Group CEO’su ve İç Güvenlik Departmanında eski bir denetleyici özel ajan olan Lance Morginn konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda,  en olası sonucun parasal cezalar olacağını ve BitMEX yöneticilerinin gelecekte yasadışı faaliyetlerde bulunmamaları yönünde bir söz vereceğini dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar