Bitcoin’in Yıllık Enflasyonunda Yarı Yarıya Bir Düşüş Bekleniyor

Bitcoin'in enflasyon oranı ONS Altının enflasyon oranının bile altına düşecek.
11:00
27 Nisan 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Mevcut hesaplamalara göre 12 Mayıs tarihinde gerçekleşeceği tahmin edilen Bitcoin Halving, lider kripto para biriminin yıllık enflasyonunu küresel ortalamanın yarısı kadar altına düşürebilecek gibi gözüküyor.

Kripto para analisti Mati Greenspan konu hakkında yayınladığı tweet’inde BTC’nin yıllık enflasyon oranının blok ödülü yarılanması sonrasında %3,65’ten, %1,8’e kadar düşeceğini belirtti. Bunun Bitcoin (BTC) blok ödülü yarılanmasından 15 gün sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoin’in Enflasyon Oranı %1,8’e Düşebilir

2019 yılı için tespit edilen küresel yıllık enflasyon oranı %3,41 seviyesindeydi ve bunun 2020 için şu tarihe kadar %3,56 seviyelerine ulaştığı görüldü. Bitcoin’in %1,8 gibi inanması güç bir enflasyon oranına ulaşması ise çok yakında gerçekleşebilir. Aslında birçok yatırımcının ve analistin belirttiği gibi enflasyon oranının bu seviyelere kadar düşmesi yeni alıcıların geleceği anlamına gelmiyor.

Bitcoin’in enflasyon oranı ONS Altının bile gerisine düşecek olsa da BTC’nin sadece enflasyon oranı ile yeni alıcılar çekmesi oldukça zor. Yine de lider kripto para biriminin %1,8’lik enflasyon oranı ile Venezuela veya Arjantin gibi ülkelerde enflasyondan değer kaybeden itibari paraları yerine BTC kullanmaya başlayan kişilerin sayısını arttıracağı tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar