X

Bitcoin’in (BTC) Yükselişi İle İlgili Kritik Veriler Açıklandı

Bitcoin fiyatı bu sefer kurumsal yatırımcı ile yükseliyor.
12:11
22 Aralık 2020

Dünyanın lider ve en popüler kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) kısa süre içerisinde 4.000 dolardan 24.000 dolara kadar yükselişi tahmin edilebileceği gibi büyük bir FOMO yarattı. 20.000 dolar altında aylarca konsolidasyon yaşayan BTC, bunun devamında ise direnç noktasını kırmayı ve 20.000 dolardan sadece birkaç gün içerisinde 24.000 dolara kadar çıkmayı başardı.

Bitcoin’in Bu FOMO’su, 2017 İle Aynı Mı?

Kovid-19 salgını, artan enflasyon ve merkez bankalarının devamlı olarak para basarak buna katkı sağlaması Bitcoin için aranan ortamı yarattı. GlobalData teknoloji analisti Kiran Raj ise konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatının yükselişinin arkasındaki sebepleri belirtti. Kiran Raj, Bitcoin’in 2017 yılındaki yükselişinin de FOMO sayesinde olduğunu belirtse de 2020 yılındaki yükselişin çok farklı olduğuna değindi.

btc

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Raj, Bitcoin fiyatının bu seferki yükselişinin tamamen kurumsal yatırımcı kaynaklı olduğunu belirterek artık kurumsal yatırımcıların bireysel olanları geçtiğini vurguladı. Ark Invest, Addison Capital ve Horizon Kinetic gibi kurumsal yatırımcılar yakın zamanda Grayscale Investments ile beraber yüklü yatırım yaptı.

Kripto Para Sektörüne Kurumsal Yatırımcı Akıyor

Bunlara ek olarak Bank of America ile Citibank gibi büyük bankalar da kripto para sektörüne yönelik olumlu açıklamalarda bulundu. Square bile kısa süre önce rezervlerinin %1’ini Bitcoin’e aktardı ve Bitcoin fiyatının kurumsal ilgi ile arttığını kanıtladı. Citibank analistleri ise Bitcoin fiyatının 300.000 dolara kadar çıkacağını ve bunun 2021 yılında gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Citibank ve JPMorgan gibi dev bankalar Bitcoin’i 21. yüzyılın altını olarak görmekte. Sadece bu ifade bile kurumsal yatırımcının ilgisinin nasıl arttığını gösteriyor. GlobalData analisti Raj ise enflasyonun artması, bankaların onaylaması ve kurumsal yatırımcıların ilgi duyması ile beraber Bitcoin’in daha da yüksek noktalara çıkabileceğini düşünüyor.

Bitcoin İçin 2021 Hedefi

Bitcoin fiyatı son günlerde hafif bir düşüş yaşasa ve 22.000 dolar bandını yeniden ziyaret etse de 2021 yılı için Bitcoin’in önü bir hayli açık gibi gözüküyor. Bitcoin’in devasa rallisinin 2021 yılı itibarıyla yeniden başlaması ise FOMO’nun daha da artmasını sağlayabilir.

Bu esnada ise altcoinlerin çok sert düşüşler yaşaması muhtemel. An itibarıyla XRP fiyatının %15’e yakın düşüş yaşaması, Bitcoin’in %5’lik düşüşüne rağmen piyasanın ne hale geldiğinin açık bir sonucu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar