reklamı kapat

Bitcoin’den Kim Sorumlu?

Bitcoin’in bir sorumlusu yoktur. En azından Bitcoin herhangi bir şirket ya da kuruluşa bağlı değildir. Yani yönetim organı ve örgüt yapısı yoktur.

Bitcoin en basit şekliyle bir yazılım protokolüdür. Böyle olmasının sebebi, Satoshi Nakamoto olarak adlandırılan ve Bitcoin’in yaratıcısı ya da yaratıcıları olan kişi ya da kişilerin, Bitcoin’i 2009 yılında başlatmalarıdır. Bunun yanında Bitcoin’in işlevleri üzerinde etkili olan gruplar vardır ama içlerinde, Bitcoin adına konuşacak kimse yoktur. Yani bu gruplar, birçok fikir ve öneri oluşturabilirler. Bu gruplara ilk örnek geliştiriciler gösterilebilir. Geliştiriciler, Bitcoin ağının çalıştığı yazılımı yapan ve koruyan kişilerdir.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in ilk sürümünü 2009 yılında yayımladığından beri yazılımın orijinal kodu, oluşan konsensus sonucu, programcılar tarafından yeniden yazılmakta ve güncellenmektedir. Ayrıca geliştiriciler, protokolde hangi güncellemeleri yapacaklarını seçebilir ve geliştirme yolları üzerinde de çalışabilirler.

Bu gruplara farklı bir örnek olarak madencileri de gösterebiliriz. Madenciler, yeni Bitcoin üretebilen ve işlemleri onaylayarak ağı güvence altına alabilecek işlemci gücüne sahip bireyler ya da şirketlerdir. Bu kişiler ya da şirketler sahip oldukları donanımlar sayesinde hangi Bitcoin yazılımını destekleyeceklerini seçme yetkisine sahiptirler. Yani geliştiriciler Bitcoin protokolünde radikal değişiklikler yapabilir ve bunu yayımlayabilirler. Ancak madenciler bunu benimsemedikten sonra bu değişikliklerin hiçbir etkisi olmaz.

Bitcoin’i çeşitli şekillerde etkileyen gruplara bir başka örnek ise kullanıcılar yani topluluktur. Eğer gün sonunda kullanıcılar artık Bitcoin’in ihtiyaçlarını karşılamadığına karar verirlerse, Bitcoin’in hiçbir değeri kalmaz. Kullanıcıların etkisini altcoin’lerde daha net bir şekilde görebilirsiniz. Kullanıcılar dijital paraları satın almaya, satmaya, ellerinde tutmaya karar verdikleri her an değerler artar veya düşer.