X


Bitcoin’den (BTC) Altcoin’lere İzin Çıktı: Hangi Altcoin Ne Kadar Arttı?

Nihayet altcoin’ler Bitcoin’in yükselişine ayak uydurmaya başladı.
14:47
6 Kasım 2020

Bitcoin’in artış hareketi her ne kadar anında altcoin’lere yansımamış olsa da bugünkü tablolara bakıldığında artık altcoin’lerin de harekete geçtiğini görüyoruz. Ancak kripto para birimleri içinde çok büyük artışlar yaşayan coin’lerin olmasına rağmen bazı coin’ler düşmeye devam ediyor.

Bitcoin her ne kadar dün 15.000 doları aşmış olsa da Bitcoin’deki ralli yaklaşık olarak 5 gündür devam ediyor ve altcoin’ler yeni ayak uyduruyor gibi görünüyor.

DeFi’de Ölüm Kalım Mücadelesi

İlk olarak Binance Vadeli İşlemler tarafından Ağustos sonunda piyasaya sürülen DeFi Bileşik Endeksi, kabaca %60’lık bir düşüşle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.200 dolardan 400 doların altına geriledi. Aslında çoğu DeFi token’ı, Binance’in 5 Kasım tarihli raporunda belirttiği gibi Eylül başından bu yana kazançlarının %70 ile %90’ını kaybetti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ekim ayının başlarında 507 dolara gerileyen endeksin tüm zamanların en yüksek seviyesini Ağustos sonunda 1.189 dolar ile gördüğünü belirtmekte fayda var.

Raporda belirtilen başka bir önemli detay, 13 DeFi token’ından 7’sinin Ethereum (ETH) ile negatif korelasyonda olduğu bilgisiydi. Aslında DeFi token’larının Bitcoin ve Ethereum ile ters korelasyonda olması Eylül ayı başından beri etkisini gösteriyor.

Bunlara ek olarak altcoin’ler Bitcoin’in hızına yetişmeye çalışırken lider kripto para birimi piyasa hakimiyetini de arttırmaya devam ediyor. Özellikle DEFi token’larından BTC’ye fon kaydığı düşünüldüğünde bu durum şaşırtıcı değil. Ancak Eylül başından bu yana Bitcoin piyasa hakimiyetinin %10 gibi büyük bir oranda artmış olması yalnızca DeFi token’larından değil diğer altcoin’lerden de Bitcoin’e geçişler olduğunu gösteriyor olabilir.

Altcoin’ler Ne Durumda?

DeFi token’larında ölüm kalım savaşı devam ederken diğer altcoin’ler Bitcoin’e yetişmek için çaba sarf ediyor ve başarılı da oluyor gibi görünüyor.

CoinMarketCap verilerine göre piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, ETH 2.0’ın tarihinin netleşmesi ile yükselişe geçmişti. Yazının yayına hazırlandığı sırada %11’lik artışı ile 441 dolara kadar yükselen ETH’un güç kazanmaya devam ettiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Ethereum’un yanı sıra uzun zamandır yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başaramayan ve son 3 yılın en başarısız altcoin’i yakıştırması yapılan Ripple’ın da (XRP) nihayet %8,25’lik artışla oldukça önemli bir seviye olan 0,25 dolarlık barajı geçtiğini görüyoruz.

Piyasa hacmi bakımından ilk onda yer alan her kripto para biriminin güzel artışlar kaydettiğini belirtmekte fayda var. Ancak bunlar içinde %12,91 artışla Litecoin (LTC) başı çekiyor. LTC’yi %12,40 ile Cardano (ADA) ve %12,35 ile Chainlink (LINK) takip ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar